Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... spor radiologie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

spor radiologie

buna !
cate ore sau nopti trebuie sa faci ..pt a primi sporul de tura?
vb de radiologie unde lucram mai nou 5 zile si 2 libere...6 ore. 3 ture.
am 5 zile dim 5 zile dupa masa 5 noapte ..si 6 intercalate...dim dupa masa ...de ce nu iau spor??
multumesc!
Sporul se poate acorda conform prevederilor din contractul colectiv de munca si din contractul individual de munca.
Lucrati in sectorul privat sau bugetar ?
lucrez in serviciul de stat!
deci lucram 12 cu 24 radiologie
noaptea 8 ore de la 20 la 8 dimineata!
4 nopti .pt fporul de tura ne trebuie 30 ore.
mai nou ne a taiat dporul pt ca facem goar 4 nopti nu 5
dar ca ore ne incadram.e borect?
În unitățile sanitare, de asistență socială și de asistență medico-socială, unde activitatea se desfășoară fără întrerupere, în trei ture, personalul care lucrează lunar în toate cele trei ture, precum și personalul care lucrează în două ture în sistem de 12 cu 24 pot primi, în locul sporului pentru munca prestată în timpul nopții, prevăzut de lege, un spor de 15% din salariul de bază pentru orele lucrate în cele trei, respectiv două ture.
Cu referire la programul de lucru gasiti informatii aici: www.avocatnet.ro/forum/discu...
Normele ssm din radiologice mentioneaza program de lucru de 7 ore/ zi.