Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Lucru în ture
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Lucru în ture

La ora actuala lucram în centrul cu copiii cu dizabilitati o tura de zi (8-20) ,o tura de noapte (20-8) și doua zile libere ,la salar apare pe fluturaș un singur spor de tura iar la ore de noapte 0.De la direcție ni s-a comunicat ca dacă mai vrem sporul de tura trebuie sa facem 30% ore de noapte din efectivul de ore lucrate lunar.Este legal sa fie cumulat spor de tura și spor de noapte?Din iunie am fost anunțați ca o sa lucram numai de zi adică de la 8-20 și nu o sa mai primim sporul de tura ?
În unitățile sanitare, de asistență socială și de asistență medico-socială, unde activitatea se desfășoară fără întrerupere, în trei ture, personalul care lucrează lunar în toate cele trei ture, precum și personalul care lucrează în două ture în sistem de 12 cu 24 pot primi, în locul sporului pentru munca prestată în timpul nopții, prevăzut la art. 20 din Legea 153/2017, un spor de 15% din salariul de bază pentru orele lucrate în cele trei, respectiv două ture.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Mulțumesc. Dar la program numai de zi respectiv 8-20 (12 cu 36 ) mai beneficiem de sporul de tura.
Legea nu este destul de clara in aceasta privinta si , prin urmare, exista posibilitatea sa nu fie acordata sporul in situatia mentionata de dvs.