Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Calcul diferente de consum la apa rece
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Calcul diferente de consum la apa rece

Suntem as. propr. cu contor/ceas apa rece si apometre individuale. In vara a venit o factura foarte mare, dublu fata de consumul nostru obisnuit. Era oarecum o factura de reglare, cu o perioada mai mare a consumului. Oricum, s-au iscat discutii privind impartirea diferentei ce rezulta din citirea apometrelor individuale si total. Vad ca la lista de intretinere diferenta este pusa la rubrica cheltuielior pe "suprafata", adica la un apartament de 3 camere, indiferent ca sunt 1 persoana ( deci consum de apa rece pentru o persoana) sau 5-7 persoane (deci consum lunar sau mediu mult mai mare), este aceeasi suma. Este corect?
Am vazut 2 cazuri:
-pe apartamente
-pe nr. total de persoane din bloc
Da, este corect
pina acum cum ati platit?
exista o hotarire a adunarii generale in acest sens?
daca nu sa hotarit nimic sint pierderi si se platesc pe cota-parte(suprafata)
123321123 a scris:

pina acum cum ati platit?
exista o hotarire a adunarii generale in acest sens?
daca nu sa hotarit nimic sint pierderi si se platesc pe cota-parte(suprafata)

conform legii ... (?)
Imi cer scuze daca gresesc dar dupa cate stiu eu diferentele (sau pierderile) se platesc in functie de consum (nu ca ar fi corest ca cei care comsuma mai mult sa si platasca mai mult dar ...)