Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... inchiriere domeniu internet
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

inchiriere domeniu internet

Buna ziua.
Detin un domeniu .ro pe numele meu de persoana fizica.
Dar acest domeniu este folosit de o firma colaboratoare.
Pot sa inchei un contract de inchiriere a domeniului de internet intre mine persoana fizica (nu PFA) si persoana juridica.
Iar dupa incheierea contractului, ce fac pentru al inregistra la fisc pentru a plati impozitul.
Va multumesc.
Puteti incheia contractul, dar, dupa informatiile mele nu trebuie sa-l inregistrati la finante (numai inchirierea imobilelor si a mijloacelor de transport trebuie), dar este necesar sa declarati venitul obtinut din inchirierea domain-ului respectiv.
Puteti efectua transferul dreptului de folosinta al unui domeniu .ro parcurgand anumite etape. Explicatii amanuntite Romania Top Level Domain.=D>
Eu nu doresc sa ii transfer dreptul de folosinta, doresc sa il dau in chirie acestei firme. Se poate face acest lucru legal? Este o problema urgenta. Va multumesc.
Da, este legal. Faceti contractul, dati-l parola de acces FTP (nu cea de administrator, pentru a putea schimba parola FTP in cazul in care exista probleme) si sa declarati veniturile la Finante. Domain-ul ramana pe numele Dvs., iar daca apar niste probleme cu continutul afisat, puteti sa va aparati cu contractul incheiat, care transfera dreptul de uz.