avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 407 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Nimeni nu vrea sa fie presedinte al asociatiei de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Nimeni nu vrea sa fie presedinte al asociatiei de proprietari - cadru legal, solutie

Buna ziua,
Suntem in situatia in care avem o asociatie de proprietari pt o scara de 10 apartamente. Nu sunt locuite 3 apartamente. Din cele 7 ramase, 3 sunt date in chirie (proprietarii nu locuiesc si nu au nici inters in a a deveni presedinti). Din cele 4 ramase, proprietarii nu doresc sa isi asume rolul de presedinte al asociatiei. Care ar fi solutia legala? Ce variante ar exista? Concret ce se intampla? Legea 230 oricum e aberanta si clar cu mari lacune.
Multumesc
Ultima modificare: Vineri, 9 Martie 2018
maruis, utilizator
Cel mai recent răspuns: Adam Grecu , utilizator 14:23, 29 Martie 2018
Daca din randul memebrilor proprietari nu exista interes pentru preluare responsabilitate,fie provizoriu unul dintre memebrii comitetului executiv poate exercita responsabilitea de reprezentant legal fie analizati necesitatea aderarii la alta asociatie de proprietari
Exista si posibilitatea desființării asociației? Dacă se reușește contorizarea exterioară a consumului de apa (gaz , căldura este deja contorizat exterior) am fi in aceași situație ca a unor orașe ca Bistrița, Baia Mare, etc unde nu există asociații, si deci care ramane doar partea de curent pe scară sa fie la comun. Pt gunoi menajer se face contract individual cu firma care îl ridica.
Mulțumesc
ynocentta a scris:

Daca din randul memebrilor proprietari nu exista interes pentru preluare responsabilitate,fie provizoriu unul dintre memebrii comitetului executiv poate exercita responsabilitea de reprezentant legal fie analizati necesitatea aderarii la alta asociatie de proprietari

Nu este de preferat desfiintarea asociatiei de proprietari deoarece ulterior daca vor apare probleme la partea comuna de constructii si de instalatii dincondominiu,proprietarii pot prezenta reticenta a contribui la intretinerea si reparatia partii comune
Am discutat cu administratoarea Asociatiei si dansa spunea ca nu se poate adera la ala asociatie pentru ca nu avem un contor de apa comun. Puteti sa imi spuneti care sunt conditiile pentru a adera la alta asociatie? Multumesc
Trebuie sa fie o scara din acelasi bloc sau ansamblu de locuit.

Alte discuții în legătură

Administrator cu probleme sebalazar sebalazar In cartierul meu au fost construite la inceput doua blocuri (2009) .Fiecare bloc in parte si-a constituit asociatie de proprietari. Contorul de apa amplasat la ... (vezi toată discuția)
Facturare apa contoare verificate si neverificate metrologic belfegor belfegor La o scara de bloc o parte din proprietari au contoare noi sau verificate metrologic iar alta parte nu.Cum facturez apa potabila si pierderile de apa? (vezi toată discuția)
Legalitatea montarii apometrelor de apartment. florin_sama2010 florin_sama2010 locuiesc la un bloc de proprietari cu 3 scari. Blocul nu face parte din asociatie de proprietari. Blocul este alimentat cu apa rece, prin ... (vezi toată discuția)