Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Facturare apa contoare verificate si neverificate ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Facturare apa contoare verificate si neverificate metrologic

La o scara de bloc o parte din proprietari au contoare noi sau verificate metrologic iar alta parte nu.Cum facturez apa potabila si pierderile de apa?
In acelasi mod. Nu suneti dvs metrolog sa puteti aprecia daca apometrele mai vechi nu inregistreza consumul de apa in mod corect.
Conform hot. AG sau a unui Rgulament intern. Este gresit sa faceti dvs. aprecieri...
Daca nu aveti aceasta hotarare sau Regulament, aveti ocazia sa faceti propuneri com. executiv al as. prop. - la proxima Ag.
Respect opiniile anterior exprimate
Apreciez ca este necesar la nivelul asociatiei de proprietari ,in limita de competenta sa se faca o diferentiere corecta intre proprietarii responsabili care se ocupa sa detina aparate de contorizat in stare buna de functionare si cu verificare metrologica, fata de proprietarii fara aparate de contorizat individual sau in afara perioadei de verificare metrologica
Din practica acumulata la nivelul mai multor asociatii de proprietari,apreciez ca impunerea egala a suplimentului de consum apa ,fara a face diferenta concreta intre consumatorul care detine aparate de contorizate valabile si consumatorul fara aparate contorizat sau in afara perioadei de valabilitate metrologica este abuziva ,creaza diferende ,alimenteaza suspiciuni si interpretari asupra probitatii reprezentantilor legali ai asociatiei de proprietari
Cunosc asociatie de proprietari care pentru responsabilizarea proprietarilor ,cu ani in urma a dispus montarea de aparate de contorizat individuale prin unitate de profil
Indexul consum apa se constata si se consemna de catre administrator la data fixa
De la inceput au existat diferente apreciabile intre total facturat si total index individual comunicat
Au fost realizate mai multe verificari care nu au evidentiat cauza inregistrarii de diferente consum apa,in conditiile in care nu existau pierderi de apa pe coloana parte comuna Pentru determinarea posibilelor cauze de pierderi apa sau inregistrare eronata,a fost dispusa verificare prin unitate de profil ,care a evidentiat ca la unul dintre proprietari apometrul apa rece se afla in perioada de valabilitate metrologica ,dar nu era montat conform norma in vigoare si astfel inregistra eronat
In urma demersurilor realizate catre unitatea care asigura service-ul aparatelor de contorizat generale si individuale si serviciul specializat din primarie ,a fost emis un document ,care detaliaza posibili factori tehnici care conduc la inregistrarea diferente consum apa intre total facturat si total index consum individual si modalitatea de impunere distincta intre consumatori cu aparate valabile tehnic si cei fara aparate contorizat individual sau cu aparate in afara perioadei de valabilitate metrologica
Constituie element de diferentiere si de impunere supliment apa la proprietarii care detin aparate de contorizat individual in afara perioadei de valabilitate
In situatia in care legiutorul prevede ca daca nu sunt comunicate timp de 3 luni de zile consumul realizat,consumatorul va fi inregistrat in sistem pausal,pe cale de consecinta apreciez ca se impune diferentierea consumatorilor care detin aparate de contorizat aflate in perioada de valabilitatea fata de aceia care nu detin aparate sau acestea se afla in afara perioadei de valabilitate
Repartizarea pierderilor in mod egal .conduce si favorizeaza aparitia de suspiciuni si de nemultumiri mai ales din partea consumatorilor care detin aparate contorizat valabile metrologic,care se vad defavorizati ,discriminati si obligati la plata in mod similar celor care nu detin aparate de contorizat,sau cu valabilitatea expirata
Nu doresc ca opinia exprimata sa fie interpretata in directia initierii de dispute neprincipiale
Nu ne disputam neprincipial, dar n-am inteles din atata amar de text scris, cum sa se faca diferentierea intre apometrele verificate si cele neverificate.
O ideea concreta aveti? Concret, doamna Ynocentta, asa cum 1+1 = 2.....nu sa vedem de unde provine primul 1 si daca cel de-al doilea nu e cumva 0 etc.
@belfegor
Chiar daca toate apartamentele ar avea apometre, tot va exista o diferenta intre contorul de bransament si totalul apometrelor. Diferenta s-ar putea repartiza pe numar de persoane, pe cota indiviza, sau in raport de consumul fiecaruia. Mie mi s-ar parea firesc repartizarea pe numar de persoane.
Celor fara apometre repartizarea se face pausal fara a depasi baremul stabilit de de 3,3 unitati apa calda si 5,1 unitati apa rece/pers/luna.
Celor care au apometre ce nu au verificare metrologica consumul se face pausal pana la intrarea in legalitate: verificare metrologica/schimbare.
LocatarB, utilizator