avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 516 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Am pierdut un proces si trebuie sa platesc ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Am pierdut un proces si trebuie sa platesc cheltuieli de judecat

Un vecin care s-a debransat m-a dat in judecata ca nu ii dau acordul pentru debransare, asta dupa ce si-a pus central. A castigat si la fond si la apel. judecatorul a hotarat "obligă pârâtele în solidar la plata către reclamanţi a sumei de 1.420 lei" . La apel suma este de 1000 lei. Cat trebuie sa ii platesc vecinului meu? Avand o situatie materiala mai dificila am 2 copii si numai sotul meu aduce un salar in casa, nu imi pot permite sa ii dau toti bani o data, pot sa ii platesc in rate?
Ultima modificare: Duminică, 11 Martie 2018
NCorina, utilizator
Cel mai recent răspuns: -ELLA- , utilizator 03:46, 18 Martie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Depinde cum va intelegeti cu reclamantul si cu executorul judecatoresc.
Ultima modificare: Duminică, 11 Martie 2018
DAN POPESCU, Avocat


DAN POPESCU a scris:

Depinde cum va intelegeti cu reclamantul si cu executorul judecatoresc.

Sentinta am vazut-o ieri pe internet nu am primit inca nimic acasa, nu am mai trecut prin nici un proces asa ca nu stiu cum se procedeaza. Bani ii dau vecinului direct sau avocatului? Vecinul are apartamentul inchiriat nu ne intalnim.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara!
Banii se pot da prin mandat postal cu confirmare de primire, prin banca sau la notar. Important este sa aveti dovada platii. Se va mentiona la detalii dosarul si hotararea judecatoreasca privind obligatia de plata. Daca se va face executare, in timpul executarii, banii se vor vira la executor.


-ELLA- a scris:

Buna seara!
Banii se pot da prin mandat postal cu confirmare de primire, prin banca sau la notar. Important este sa aveti dovada platii. Se va mentiona la detalii dosarul si hotararea judecatoreasca privind obligatia de plata. Daca se va face executare, in timpul executarii, banii se vor vira la executor.

Complet: C4C
Tip solutie: Admite in parte cererea
Solutia pe scurt: Admite în parte acţiunea formulată de LOVAS ESTERA-IULIANA şi LOVAS VASILE-ROMICĂ, în contradictoriu cu pârâtele ASOCIAŢIA DE PROPRIETARI TIMIŞOARA STR. DELIBLATA NR.21, NOVACONI CORINA, şi SILLMANN DORINA.Obligă pârâta ASOCIAŢIA DE PROPRIETARI TIMIŞOARA STR. DELIBLATA NR.21 la emiterea acordului pentru deconectarea apartamentului numărul 4 situat în Timişoara, str. Deliblata, nr. 21, bloc T1, parter, de la sistemul centralizat şi realizarea unui sistem individual de încălzire, în condiţiile art. 30 alin. 1 lit. a din Legea 325/2006, în termen de 10 zile de la rămânerea definitivă a prezentei hotărâri, iar în caz contrar prezenta hotărâre va ţine loc de acord al pârâtei. Dispune obligarea pârâtelor NOVACONI CORINA şi SILLMANN DORINA la emiterea acordului pentru deconectarea apartamentului numărul 4 situat în Timişoara, str. Deliblata, nr. 21, bloc T1, parter, de la sistemul centralizat şi realizarea unui sistem individual de încălzire, în termen de 10 zile de la rămânerea definitivă a prezentei hotărâri, iar în caz contrar prezenta hotărâre va ţine loc de acord al pârâtelor. Reduce cuantumul onorariului de avocat de la 2.000 lei la 1.400 lei şi obligă pârâtele în solidar la plata către reclamanţi a sumei de 1.420 lei cu titlu de cheltuieli de judecata ocazionate de purtarea prezentului proces. Cu apel în termen de 30 de zile de la comunicare, apelul se va depune la Judecătoria Timişoara. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 05.04.2017.
Document: Hotarâre 4359/2017 05.04.2017
Respinge apelurile ca nefondate. Obligă apelantele în solidar la plata către intimata Lovas Estera Iuliana a sumei de 1.000 lei cu titlu de cheltuieli de judecată. Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică azi 03.10.2017.
Imi puteti spune cat trebuie sa dau ca nu imi este clar?

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara!

Suma se compune din 1.420 lei + 1.000 lei = 2.420 lei
Suma se plateste in solidar de asociatie si cele 2 parate. Instanta nu a stabilit procentul sumei pentru fiecare parata. Daca doar una are banii sa plateasca, iar celelalte ar fi insolvabile, obligatia fiind in solidar, poate plati o singura parata toata suma si sa deschida actiune in instanta impotriva celorlalte 2 debitoare. Am dat un exemplu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Suntem obligati sa dam acordul pentru debransare de la termoficare? NCorina NCorina Vecina cu perete comun, si-a pus centrala si dupa m-a dat in judecata pentru ca nu vreau sa ii dau acordul sa se debranseze. ..\"Admite în parte acţiunea ... (vezi toată discuția)
Apartament nelocuit: cum fac sa nu mai platesc caldura la intretinere? zws zws Buna ziua! Am un apartament in care nu locuieste nimeni. Acest apartament este intr-un bloc care desi are repartitoare, acestea nu mai sunt folosite de ani ... (vezi toată discuția)