Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Contracte, plati si taxe pt angajarea de personal la ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Contracte, plati si taxe pt angajarea de personal la Asoc. de Prop.

Din legea 230/2007 si HG1588/2007, plus alte informatii de la ANAF, avem concluzia ca in situatia in care nu se lucreaza cu firme, o asociatie de proprietari poate incheia urmatoarele forme legale:
- cenzor si presedinte cu Contract de mandat
- om curatenie si administrator cu contract individual de munca

Intrebari:
1. Avem un caz cand presedintele, cenzorii si administratorul sunt dintre membrii locatarilor. Presedintele si cenzorii vor fi angajati prin contract de mandat, insa nu au nicio pretentie financiara.
Se poate crea un contract de mandat cu zero beneficii?
Toti membrii din comisia de cenzori trebuie sa aiba contract de mandat sau numai unul?

2. Pentru administrator, desi este tot dintre locatari, va trebui sa se faca contract individual de munca. La un salariu de 800 Ron net va trebui platit undeva la 1200 Ron. (asta daca el mai lucreaza undeva si nu se platesc taxe la minim pe economie, adica 1900 ron).
Daca administratorul si-ar crea un PFA atunci adminisratia ar putea plati mai putin pentru aceeasi suma neta (adica taxele unui pfa ar fi mai mici decat impozitele unui salariu)? E un avantaj pt asociatie de a semna cu un PFA versus persoana fizica anagajata?

3. Cu femeia de serviciu, daca nu mai are nici un alt venit, pt un salariu de 400 ron net ar trebui sa platim suma de 1079 ron. Daca mai are alta sursa de venit si depaseste 1900 ron brut, atunci la 400 ron net corespund undeva 630 ron brut.
Am folosit pentru calcule:
[ link extern ] /

Ce optiuni mai sunt, cum fac altii?
Pentru o scara de bloc cu 30-40 apartamente aceste taxe fac din salarii niste sume exorbitante?
Stiu ca majoritatea celor de la curatenie lucreaza la negru, dar pe mine ma intereseaza metodele legale, oricare ar fi ele, astfel incat sa dea cat mai putin.
1-Persoanele alese sa exercite responsabilitati in numele asociatiei de proprietari=presedinte + cenzor,daca doresc sa presteze actvitati benevol,urmeaza sa mentioneze in cuprinsul contractului de mandat
2-Este in avantajul asociatiei sa incheie contract d eadministrare cu persoana juridica careia i se achita suma convenita din care persoana juridica isi achita obligatiile catre stat
3-Pentru curatenie este mult mai eficient financiar pentru asociatie incheierea de contract prestari servicii cu firma de curatenie

ynocentta a scris:

1-Persoanele alese sa exercite responsabilitati in numele asociatiei de proprietari=presedinte + cenzor,daca doresc sa presteze actvitati benevol,urmeaza sa mentioneze in cuprinsul contractului de mandat
2-Este in avantajul asociatiei sa incheie contract d eadministrare cu persoana juridica careia i se achita suma convenita din care persoana juridica isi achita obligatiile catre stat
3-Pentru curatenie este mult mai eficient financiar pentru asociatie incheierea de contract prestari servicii cu firma de curatenie

Si daca trebuie sa incheiem contract de prestari servici pentru 350 ron lunar ,persoana care face curatenenie e pensionar ,ce taxe trebuie achirate , va rog frumos un raspuns!

ynocentta a scris:

1-Persoanele alese sa exercite responsabilitati in numele asociatiei de proprietari=presedinte + cenzor,daca doresc sa presteze actvitati benevol,urmeaza sa mentioneze in cuprinsul contractului de mandat
2-Este in avantajul asociatiei sa incheie contract d eadministrare cu persoana juridica careia i se achita suma convenita din care persoana juridica isi achita obligatiile catre stat
3-Pentru curatenie este mult mai eficient financiar pentru asociatie incheierea de contract prestari servicii cu firma de curatenie

Si daca trebuie sa incheiem contract de prestari servici pentru 350 ron lunar ,persoana care face curatenenie e pensionar ,ce taxe trebuie achitate , va rog frumos un raspuns!
nleanca, utilizator
Contractul de prestari servicii se face cu o firma, daca aveti un pensionar care face curatenie faceti CIM, platiti contributii la venitul brut (25% CAS, 10% CASS, 10% impozit si CAM 2,25% contributie suportata de angajator)
Multumesc frumos ! Succes in tot ceea ce faceti , respect si multa consideratie !