Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... actiune anulata pt neplata taxa de timbru
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

actiune anulata pt neplata taxa de timbru

Buna dimineata,
Ce masura apreciati ca poate fi luata in urmatoarea situatie:
- societatea formuleaza plangere contraventionala fata de un p-v
- omite, din greseala, sa achite taxa de timbru, in termen de 10 zile de la notificare
- se comunica Incheierea de anulare a plangerii contraventionale, cu drept de cerere de reexaminare.

Cererea de reexaminare nu poate fi formulata intrucat nu s-a achitat taxa de timbru. Se mai poate formula o plangere contravetionala pt acelasi P-V? Plangerea contraventionala initiala a fost formulata in termenul legal. Se poate reformula o plangere incepand cu data primirii Incheierii de anulare ca netimbrata a plangerii initiale?

Multumesc
Plangerea impotriva procesului verbal de constatare si aplicare a contraventiei se poate formula doar in temenul specificat in cuprinsul acesteia. O alta plangere peste acest termen nu se mai poate formula.
Va multumesc mult.

O zi frumoasa.

Cabinet de Avocat "Dragos Barnea Madalin" a scris:

Plangerea impotriva procesului verbal de constatare si aplicare a contraventiei se poate formula doar in temenul specificat in cuprinsul acesteia. O alta plangere peste acest termen nu se mai poate formula.

Raspunsul la intrebarea dvs este bineinteles negativ.
Multumesc pentru raspuns.

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Raspunsul la intrebarea dvs este bineinteles negativ.