Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Cand fac expertiza contabila
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Cand fac expertiza contabila

Cand fac o expertiza contabila, dispusa de politie, in cazul acuzarii unei societati de evaziune fiscala, ce iau in considerare procesul verbal al procurorului bazat pe ascultari de telefoane; sau facturile, notele de receptie, bonurile de consum al materialelor din facturi, ordinele de plata a facturilor?
george-neagu, moderator
Se iau in seama toate probele.
Expertul va avea la dispozitie tot dosarul de urmarire penala.Depinde si care sunt obiectivele expertizei.
Angajati-va avocat daca vreti sa va aparati si expert parte pentru expertiza daca vreti sa va aparati in concret pe expertiza.
Avocatul cu expertul parte pot colabora.
Se iau in seama toate probele.
Expertul va avea la dispozitie tot dosarul de urmarire penala.Depinde si care sunt obiectivele expertizei.
Angajati-va avocat daca vreti sa va aparati si expert parte pentru expertiza daca vreti sa va aparati in concret pe expertiza.
Avocatul cu expertul parte pot colabora.
Nu precizati daca dvs. faceti expertiza contabila sau daca dvs./ firma dvs. este parte intr-un dosar penal, ca reclamat.
Expertul contabil judiciar are in vedere doar documentele scrise prezentate de catre cei reclamati pentru a efectua o expertiza tehnica judiciara. Doar un expert criminalist poate sa-si dea cu parerea asupra autenticitatii ascultarilor telefonice (numai dupa inregistrarile originale, nu dupa trascrieri sau copii dupa casetele originale), nu un expert contabil judiciar.
Daca sunteti parte in dosar, aveti in vede toate documentele existente la dosar.