Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... prenatal si postnatal 168 zile?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

prenatal si postnatal 168 zile?

as dori sa striu daca prenatalul e de 168 zile in mod legal sau e doar un zvon..si daca da care e actul care reclementeaza acest lucru...
OUG 158/2005

CAP. 4
Concediul şi indemnizaţia de maternitate

ART. 23
(1) Asiguratele au dreptul la concedii pentru sarcină şi lăuzie, pe o perioadă de 126 de zile calendaristice, perioadă în care beneficiază de indemnizaţie de maternitate.
(2) De aceleaşi drepturi beneficiază şi femeile care nu se mai află, din motive neimputabile lor, în una dintre situaţiile prevăzute la art. 1 alin. (1), dacă nasc în termen de 9 luni de la data pierderii calităţii de asigurat. Faptul că pierderea calităţii de asigurat nu s-a produs din motive imputabile persoanei în cauză se dovedeşte cu acte oficiale eliberate de către angajatori sau asimilaţii acestora.
(3) În situaţiile prevăzute la alin. (2), baza de calcul a indemnizaţiei de maternitate se constituie din media veniturilor lunare pe baza cărora s-a calculat contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii, din ultimele 6 luni anterioare datei pierderii calităţii de asigurat, cu respectarea prevederilor art. 10.
ART. 24
(1) Concediul pentru sarcină se acordă pe o perioadă de 63 de zile înainte de naştere, iar concediul pentru lăuzie pe o perioadă de 63 de zile după naştere.
(2) Concediile pentru sarcină şi lăuzie se pot compensa între ele, în funcţie de recomandarea medicului şi de opţiunea persoanei beneficiare, în aşa fel încât durata minimă obligatorie a concediului de lăuzie să fie de 42 de zile calendaristice.
(3) Persoanele cu handicap asigurate beneficiază, la cerere, de concediu pentru sarcină, începând cu luna a 6-a de sarcină.
(4) În situaţia copilului născut mort sau în situaţia în care acesta moare în perioada concediului de lăuzie, indemnizaţia de maternitate se acordă pe toată durata acestu
Edbah, utilizator
OUG 158/2005

concediul cumulat pre si postnatal este de 126 de zile calendaristice
Au fost discutii pe aceasta tema dar, in acest moment asa s-a postat si mai sus, concediul de sarcina si lauzie este de 126 zile calendaristice conform art 23 din OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate.