avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Formularul 700 la trecerea de la impozit pe profit la ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Formularul 700 la trecerea de la impozit pe profit la impozitul pe veniturile microintreprinderilor

Buna ziua,
Cum se completeaza formularul 700 pentru trecerea de la impozit pe profit la impozitul pe veniturile microintreprinderilor(inclusiv contributia CAM)? am ales 010 din lista, apoi am adaugat 3 inregistrari:
03.(120)Impozit pe veniturile microintreprinderilor
a)Luare in evidenţa incepand cu data de: 01.01.2018
b)nimic
02.(100)Impozit pe profit
a)Luare in evidenţa incepand cu data de; nimic
b)Scoatere din evidenţa incepand cu data de; 01.01.2018
14.(480)Contributia asiguratorie pentru munca - ANGAJATOR
a)Luare in evidenţa incepand cu data de 01.01.2018-> la perioada fiscala: 06-Lunar, potrivit legii
b) nimic
***la validare nu imi da nicio eroare, insa sunt nelamurita daca la impoz pe profit la Scoaterea din evidenţa incepand cu data de; 01.01.2018, este corect 01.01.2018, sau 31.12.2017???
Ultima modificare: Marți, 27 Martie 2018
george-neagu, moderator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
31.12.2017 daca va lasa asa, pt ca si in vectorul fiscal ANAF apare asa. Nu se suprapune aceiasi data la imp/micro intrare si imp/profit iesire.
multumesc frumos. dar contributia CAM mai trebuie totusi trecuta? zic ca a fost o schimbare automata pentru toti contribuabilii...
Ultima modificare: Miercuri, 28 Martie 2018
andreeadumitrascu24, utilizator
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
daca ati avut contributii salariale in vectorul fiscal la 31.12.2017 vi s-a adaugat automat. Daca nu aveti acces la SPV Anaf, puteti verifica vectorul fiscal aici:

[ link extern ]
Ultima modificare: Miercuri, 28 Martie 2018
Ioan Petru Butariu, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Completare d010 cateldestept cateldestept Pentru scoaterea din evidenta impozit pe profit si luare in evidenta impozit microintreprindere, este corect: 1)-scoatere din evidenta impozit pe profit ... (vezi toată discuția)
Impozit 3% sau 16% simonacontabila simonacontabila Buna ziua, Am o problema mai dificila. Am vorbit cu mai multi, dar nu m-au putut ajuta cu nici o lege ... Sper ca Dvs ma puteti ajuta. Un SRL ... (vezi toată discuția)
Mai indeplinesc conditiile pt micro ? ContSters109653 ContSters109653 Am avut calitatea de micro ( imp.3% ) pana la data de 31.07.2009 , data la care am depus 010 vector fiscal , pentru scoatere din evidenta salarii . ... (vezi toată discuția)