Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Formularul 700 la trecerea de la impozit pe profit la ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Formularul 700 la trecerea de la impozit pe profit la impozitul pe veniturile microintreprinderilor

Buna ziua,
Cum se completeaza formularul 700 pentru trecerea de la impozit pe profit la impozitul pe veniturile microintreprinderilor(inclusiv contributia CAM)? am ales 010 din lista, apoi am adaugat 3 inregistrari:
03.(120)Impozit pe veniturile microintreprinderilor
a)Luare in evidenţa incepand cu data de: 01.01.2018
b)nimic
02.(100)Impozit pe profit
a)Luare in evidenţa incepand cu data de; nimic
b)Scoatere din evidenţa incepand cu data de; 01.01.2018
14.(480)Contributia asiguratorie pentru munca - ANGAJATOR
a)Luare in evidenţa incepand cu data de 01.01.2018-> la perioada fiscala: 06-Lunar, potrivit legii
b) nimic
***la validare nu imi da nicio eroare, insa sunt nelamurita daca la impoz pe profit la Scoaterea din evidenţa incepand cu data de; 01.01.2018, este corect 01.01.2018, sau 31.12.2017???
george-neagu, moderator
31.12.2017 daca va lasa asa, pt ca si in vectorul fiscal ANAF apare asa. Nu se suprapune aceiasi data la imp/micro intrare si imp/profit iesire.
multumesc frumos. dar contributia CAM mai trebuie totusi trecuta? zic ca a fost o schimbare automata pentru toti contribuabilii...
andreeadumitrascu24, utilizator
daca ati avut contributii salariale in vectorul fiscal la 31.12.2017 vi s-a adaugat automat. Daca nu aveti acces la SPV Anaf, puteti verifica vectorul fiscal aici:

[ link extern ]
Ioan Petru Butariu, Contabil