Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... talon mov pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

talon mov pensie

Buna ziua ,va rog sa mi spuneti si mie daca mai este obligatoriu ridicarea talonului ptr cei care au optat pensia pe card .Am o mare problema tatal meu fiind dus la un camin de batrani ptr ridicarea talonului de catre mine fiica lui este o problema ,oficianta de la posta avand o imputernicire sa l reprezint peste tot imi spune ca nu este valabila si ca trebuie strict ptr posta ,spunandu i ca eu nu ridic banii decat un act (asta este specificat in imputernicire ca am dreptul sa i ridic orice mandat postal )M,a gandesc cu groaza daca nu pot sa i mai ridic talonul de pensie mov se va bloca pensia.MULTUMESC anticipat ptr raspuns.
Este posibil ca dupa 3 luni de neridicare a cuponului sa se suspende plata pensiei.
Incercati sa depuneti o notificare scrisa, cu nr. de inregistrare/ data la Casa judeteana de pensii in care se descrieti situatia existenta. Anexati o adresa de la Caminul de batrani din care sa reiasa ca tatal dvs. este internat permanent si nu se poate deplasa sa-si ridice talonul de pensie. Solicitati un aviz scris/ un mod de rezolvare a situatiei existente pentru ca pensia sa nu-i fie blocata de la posta.
Pentru urgentare puteti merge in audienta la directorul CJP cu notificarea in mana, eventual in 2 expl. originale.