Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... depozit/cont bancar minor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

depozit/cont bancar minor

Buna seara! Se poate sa fac un cont bancar sau un depozit pe numele unui minor? Si sa aiba acces la el după varsta de 18 ani?
In momentul in care un copil implineste 14 ani, scoala ,parintii sau chiar copilul , pot deschide un cont pe numele copilului, unde el va primi alocatia . Va primi si un card bancar . Copilul va avea acces la banii lui. Puteti vorbi la acea banca sau la alte banci , sa deschideti un cont si sa faceti un depozit cu o clauza in care copilul sa nu poata ridica banii din acel depozit pana la 18 ani , decat daca semnati si d-voastra ( ceva cu dubla semnatura). Puteti intreba la banca daca au aceasta posibilitate. Daca copilul are sub 14 ani, atunci deschideti un cont pe numele lui si d-voastra sa fiti imputernicit, dar trebuie sa fiti atenta cand va implini 14 ani , ca va avea drept sa umble la ei daca nu exista clauza..
kyrakyra_65, utilizator