Forum Discuţii juridice Cafeneaua avocaţilor Vanzare teren agricol
Discuție deschisă în Cafeneaua avocaţilor

Vanzare teren agricol

Buna ziua,
Un contract de arenda valabil este anulat de la sine daca se schimba proprietarul pământului? Acel pământ a fost cumpărat acum de o altă persoană, pana la aceasta data nu a fost făcută nici o reziliere a contractului de arenda, eu am lucrat pământul si momentan pe acea bucata am grau( care e semănat în toamna si care trebuie recoltat peste 3 luni ). Mie nu mi se pare corect, ar trebuie să beneficiez de subvenția la acea suprafață si de recolta respectiva, întrucât am investit bani si in ultimii 10 ani si mai ales in acest an agricol in acel pământ.
Va multumesc
Elenaalexandra87, utilizator
Contractul de arenda ramane valabil pe perioada pentru care a fost incheiat chiar daca acesta a fost vandut. Daca ati incheiat contractul pe durata nedeterminata, arendarea se consideră a fi făcută pentru toată perioada necesară recoltării fructelor pe care bunul agricol urmează să le producă în anul agricol în care se încheie contractul.
Mai mult, daca vanzarea s-a facut in timpul in care contractul era arendat, dvs aveati un drept de preemtiune la cumpararea terenului.
Vanzatorul trebuia sa prezinte la momentul vanzarii fie dovada ca v-a notificat privind vanzarea si nu ati raspuns in termen, fie declaratia dvs prin care refuzati sa cumparati terenul fie o adeverinta eliberata de primarie cum ca terenul nu este arendat.
B I U "