Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general facturare cu sau fara tva????
Discuție deschisă în Contabilitate în general

facturare cu sau fara tva????

In cursul acestui an firma a achizitionat un autoturism care conform noilor reglementari nu l-am putut inregistra cu tva. Acuma daca doresc sa-l vand il facturez cu tva sau fara tva?
Daca nu sunteti platitor de TVA si nu ati depasit pragul prevazut de lege pentru trecerea la plata TVA-ului atunci facturati fara TVA!
Daca insa ati devenit platitor de TVA atunci facturati cu TVA-ul aferent pretului de baza!
B-)
Multumesc mult!!!....:)
Cf art 141, alin 2, lit g daca nu s-a dedus tva vinzarea este scutita de tva (vedeti ultima modificare a acestuia).