Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie somaj

Buna ziua.
O persoana care este angajata la un SRL si i se desfiinteaza postul pe care este angajata are dreptul la indemnizatia de somaj daca in acelasi timp are si un PFI inregistrat la ANAF ?

Va multumesc
Poate avea dreptul la somaj, cu conditia ca veniturile realizate in calitate de PFI sa nu depaseasca valoarea indicatorului social de referință, în vigoare (n.m., 500 lei).
E vorba de venitul estimat pe anul in curs sau de venitul realizat pe anul anterior?
Multumesc mult
E vorba de venitul lunar ... adica ,pe durata somajului in calitate de PFI nu aveti voie sa aveti venituri maimari de 500 lei/luna.

Totusi ,pentru a primi un raspuns cat mai exact , intrebati in scris la AJOFM.