Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Credit imobiliar FARA dare in plata - legal ?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Credit imobiliar FARA dare in plata - legal ?

Buna ziua,

in cautarea unui credit ipotecar, am gasit o oferta cu o dobanda foarte buna de la o banca.

Descrierea creditului mentionereaza ca "nu se supune legii 77/2017", deci nu se poate aplica darea in plata.

Este legala aceasta practica ? Se poate restrictiona prin contractul de credit aplicarea unei legi in vigoare ?
Daca este vorba de un credit accesat prin programul Prima Casa, da, este normal si legal, chiar legea 77/2016 prevede asta. Daca nu e vorba de programul Prima CAsa, nu vad ce tip de credit ar putea fi astfel incat legea darii in plata sa nu se aplice. Legea 77/2016 prevede ca "se aplica raporturilor juridice dintre consumatori si institutiile de credit, institutiile financiare nebancare sau cesionarii creantelor detinute asupra consumatorilor." Cam greu de eludat aceasta formulare care nu tine cont de tipul de credit. Nu sta in puterea bancii care acorda creditul sa stabileasca daca acesta se supune ori nu legii 77/2016. Astfel, chiar daca banca sustine ca legea nu se aplica, este foarte posibil sa puteti beneficia de prevederile legii.