avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 187 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda rovinieta
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda rovinieta

Am vândut un autoturism de 2 ani eu am scos o de la primărie și astazi am primit un proces verbal de constatare că acum 2 luni am fost prinsă fara rovinieta ...se poate face contestație în această privință ? Eu am scos fiscalul la ea de când am vândut.o ! Ce am de făcut ? Procesul de constatare este din data de 2.4.2018 dar eu tocmai astăzi l-am primit !
Cel mai recent răspuns: Ana maria1989 , utilizator 22:01, 26 Aprilie 2018
A decazut termenul in care puteati formula plangere contraventionala
Pentru a preintampina situatii neplacute este de preferat sa achitati amenda si eventual sa o solicitati detinatorului vehiculului pe care l-ati tranzactionat
Totodata informati oficial atat SPR evidenta auto cat si CNADNR ca dv nu mai sunteti proprietarul de fapt si de drept al bunului mobil urmare tranzactionarii acestuaia la data X catre Y
Termenul de 15 zile curge de la data primirii procesului verbal si nu de la data intocmirii acestuia. NU puteti contesta ceva ce nu stiati ca exista. Data primirii este data postei trecuta pe plic
Am înțeles ! Acum o să trebuiască să depun la judecătoria de care aparțin o cerere de anulare a procesului verbal de constatare ! Ce mai pot face ca in acest timp sa nu mai am surprize din acestea până se rezolva cu judecătoria?

danyo a scris:

Termenul de 15 zile curge de la data primirii procesului verbal si nu de la data intocmirii acestuia. NU puteti contesta ceva ce nu stiati ca exista. Data primirii este data postei trecuta pe plic

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Email cu radierea de la primarie a auto respectiv la CNADR si la DRPCIV, sub forma de petitie. Listati dovada trimiterii. In petitie nume, prenume, adresa completa, C.I. Petitia nu este necesar sa fie semnata, doar sa contina datele de identificare ale dvs., ca fost proprietar al masinii, in care ii anuntati ca astasati radierea nr...din data de ... a auto nr... emisa de ....Succes.
Ultima modificare: Joi, 26 Aprilie 2018
danyo, utilizator
Mulțumesc mult pentru ajutor !!

danyo a scris:

Email cu radierea de la primarie a auto respectiv la CNADR si la DRPCIV, sub forma de petitie. Listati dovada trimiterii. In petitie nume, prenume, adresa completa, C.I. Petitia nu este necesar sa fie semnata, doar sa contina datele de identificare ale dvs., ca fost proprietar al masinii, in care ii anuntati ca astasati radierea nr...din data de ... a auto nr... emisa de ....Succes.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum radiez o mașină? Gheorghe Rădoi Gheorghe Rădoi În 2015 am condițiile mașina la o persoana.Acea persoana a condur la terță persoană.Eu am scos-o de la primărie.De cuprind am primit amenda de ... (vezi toată discuția)
Amenda rovinieta Constantin8318 Constantin8318 Buna ziua!! Astazi am primit un plic ce contine o amenda de rovinieta neplatita la o masina pe care am vanduto in decembrie anul trecut!! Mentionez ca detin ... (vezi toată discuția)