Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Societatate dizolvata
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Societatate dizolvata

O societate care a fost in faliment si cu o decizie a tribunalului a fost dizolvata si ridicat dreptul de administrare al debitorului in favoarea unui lichidator judiciar,,urmand a fi valorificate bunurile societatii in vederea lichidarii mai exista dpdv juridic?
Actionarii mai au vreun drept,responsabilitate sau alte beneficii?
Legal mai sunt actionar la societatea respectiva?
Societatea la care va referiti a fost dizolvata sau radiata?
Daca procedura insolventei este in faza incipienta, administratorilor li se retrage dreptul de administrare in favoarea unui lichidator judiciar desemnat de instanta, care isi va indeplini atributiile prevazute de lege. Daca vorbim de un SRL , asociatii ( si nu actionarii) au dreptul , in cadrul procedurii , de a opune masurilor dispuse de instanta sau de lichidator formuland eventuale contestatii.
Pana la momentul in care societatea este radiata aveti calitatea de asociat .
Sorin Susca, Consilier juridic
Societatea a fost dizolvata .Au fost parcursi pasii de insolenta 1 an,apoi faliment si dizolvata acum 3 ani .De atunci se incearca valorificarea bunurilor dar fara succes.Se amana lichidarea .
radumihnea, utilizator
Societatea a fost dizolvata in urma falimentului..Insolventa a durat 1 an,apoi a uramt falimentul in procedura simplificata.De 3 ani lichidatorul judiciar incearca sa vanda toate bunurile societatii dar fara succes.
Sunt legal asociat in aceasta societate?
Trebuie sa specific in vreo declaratie ca sunt asociat in aceasta firma? sau daca a fost dizolvata nu mai trebuie sa secific acest lucru?
Pana la data radierii societatii veti avea calitatea de asociat , in conditiile date .