avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Pfa,af,ii
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Pfa,af,ii

Buna seara,va rog sa ma sfatuiti ce este mai convenabil(pfa,afi,ii)pentru un magazin ambulant cu legume si fructe si care sunt pasii de urmat.va multumesc.
Cel mai recent răspuns: zal , utilizator 00:22, 5 Mai 2018
PFA, va indruma si va ajuta cei de la Registrul Comertului.
In opinia mea, PFA sau I.I. ar fi potrivita pentru activitatea mentionata. Contrar afirmatiei citite mai sus, functionarii de la Registrl Comertului nu sunt in masura sa va consilieze legat de forma/tipul de firma potrivit(a), deoarece nu au cunostinte in domeniu si nu este de competenta lor.
Daca alegeti sa desfasurati activitatea prin PFA sau intreprindere individuala, activitatea dvs. se poate incadra la cele care se pot impozita pe baza de norma de venit, ceea ce (daca afacerea merge!) ar insemna tinerea unei evidente simplificate.
Totusi, va sfatuiesc sa apelati la un consultant fiscal, care va va lamuri si doar dupa ce obtineti toate informatiile legate de aceste aspecte sa demarati procedura de inregistrare/autorizare.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va rog sa accesati urmatorul link:
[ link extern ]
Succes !
Va multumesc


bestlegis a scris:

Va rog sa accesati urmatorul link:
[ link extern ]
Succes !

Multumesc.

atticusfortezza a scris:

In opinia mea, PFA sau I.I. ar fi potrivita pentru activitatea mentionata. Contrar afirmatiei citite mai sus, functionarii de la Registrl Comertului nu sunt in masura sa va consilieze legat de forma/tipul de firma potrivit(a), deoarece nu au cunostinte in domeniu si nu este de competenta lor.
Daca alegeti sa desfasurati activitatea prin PFA sau intreprindere individuala, activitatea dvs. se poate incadra la cele care se pot impozita pe baza de norma de venit, ceea ce (daca afacerea merge!) ar insemna tinerea unei evidente simplificate.
Totusi, va sfatuiesc sa apelati la un consultant fiscal, care va va lamuri si doar dupa ce obtineti toate informatiile legate de aceste aspecte sa demarati procedura de inregistrare/autorizare.

Alte discuții în legătură

Autorizatie comert stradal sau ambulant oana_g2005 oana_g2005 Buna , am si eu o intrebare.... cum pot obtine o autorizatie pentru comert stradal sau ambulant?:) (vezi toată discuția)
Fast food mobil Vasy34 Vasy34 Buna seara.Am construit singur un fast food mobil(restaurant pe roti) in fata casei in Anglia acum as vrea sa ma retrag in tara sa il inmatriculez si sa imi ... (vezi toată discuția)
Srl sau i.i. in cazul incare doresc sa desfasor mai multe activitati cu diferite coduri caen Conrad Conrad Buna ziua, am tot analizat diferentele dintre cele doua forma de organizare srl si i.i insa nici acum nu imi este foarte clara situatia asa ca am sa o expun ... (vezi toată discuția)