Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Pfa,af,ii
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Pfa,af,ii

Buna seara,va rog sa ma sfatuiti ce este mai convenabil(pfa,afi,ii)pentru un magazin ambulant cu legume si fructe si care sunt pasii de urmat.va multumesc.
PFA, va indruma si va ajuta cei de la Registrul Comertului.
In opinia mea, PFA sau I.I. ar fi potrivita pentru activitatea mentionata. Contrar afirmatiei citite mai sus, functionarii de la Registrl Comertului nu sunt in masura sa va consilieze legat de forma/tipul de firma potrivit(a), deoarece nu au cunostinte in domeniu si nu este de competenta lor.
Daca alegeti sa desfasurati activitatea prin PFA sau intreprindere individuala, activitatea dvs. se poate incadra la cele care se pot impozita pe baza de norma de venit, ceea ce (daca afacerea merge!) ar insemna tinerea unei evidente simplificate.
Totusi, va sfatuiesc sa apelati la un consultant fiscal, care va va lamuri si doar dupa ce obtineti toate informatiile legate de aceste aspecte sa demarati procedura de inregistrare/autorizare.
Va rog sa accesati urmatorul link:
[ link extern ]
Succes !
Va multumesc

bestlegis a scris:

Va rog sa accesati urmatorul link:
[ link extern ]
Succes !

Multumesc.

atticusfortezza a scris:

In opinia mea, PFA sau I.I. ar fi potrivita pentru activitatea mentionata. Contrar afirmatiei citite mai sus, functionarii de la Registrl Comertului nu sunt in masura sa va consilieze legat de forma/tipul de firma potrivit(a), deoarece nu au cunostinte in domeniu si nu este de competenta lor.
Daca alegeti sa desfasurati activitatea prin PFA sau intreprindere individuala, activitatea dvs. se poate incadra la cele care se pot impozita pe baza de norma de venit, ceea ce (daca afacerea merge!) ar insemna tinerea unei evidente simplificate.
Totusi, va sfatuiesc sa apelati la un consultant fiscal, care va va lamuri si doar dupa ce obtineti toate informatiile legate de aceste aspecte sa demarati procedura de inregistrare/autorizare.