Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Excepția prescripției dreptului material la ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Excepția prescripției dreptului material la acțiune, invocare

Bună ziua, se mai poate ridica excepția prescripției, la primul termen de judecata, în condițiile în care nu s-a depus întâmpinare deloc? Este o excepție de ordine publica,? Multumesc
Este o excepție de ordine privată, insa cu toate acestea prescripţia poate fi opusă numai în primă instanţă, prin întâmpinare sau, în lipsa invocării, cel mai târziu la primul termen de judecată la care părţile sunt legal citate.