Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie de urmas

Am avut pensie de urmas dar m-am angajat cu 17.04 2008 si am luat si pensia pe luna mai 2008.Acum ma pune sa returnez pensia pe amandoua lunile.Este corect?Eu cred ca doar pe o luna.In lege spune ca se suspenda ancepand cu luna urmatoare.Cum este corect?
Din acest punct de vedere, art. 92 din Legea nr. 19/2000 este clar: plata pensiei se suspenda incepand cu luna urmatoare celei in care beneficiarul unei pensii de urmas realizeaza dintr-o activitate profesionala venituri brute lunare mai mari de o patrime din salariul mediu brut pe economie.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea