Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Schimbare destinatie uscatorie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Schimbare destinatie uscatorie

Buna ziua,
as dori sa stiu daca pentru transformarea uscatoriei unui bloc in camera "speciala pentru administrator" este necesara semnatura tuturor coproprietarilor sau se poate face cu 2/3 dintre acestia.
Multumesc
Avand in vedere ca uscatoria reprezinta parte comuna imobil de locuit in comun,pentru schimbarea destinatie este obligatoriu acordul tuturor proprietarilor
Buna ziua,
multumesc frumos pentru raspuns! Scuze pentru insistenta insa in cadrul legii 170 din 2010 se mentioneaza ca suficienta implicarea a 2/3 din co-proptietari. Poate nu m-am exprimat foarte corect, schimbarea destinatiei nu va fi facuta legal ci doar organizatoric, practic spatiul destinat uscatoriei fiind reamenajat ca birou pentru administrator cu acces restrictionat. Puteti sa imi spuneti va rog daca si in acest context se mentine obligativitatea semnaturii tuturor co-proprietarilor si legea se refera la alte situatii?
Multumesc !
TM2017, utilizator