Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda rutieră
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda rutieră

Buna ziua
Am primit o amenda luni la ora 17 și vreau sa știu pana când as putea plăti jumătate din minimul amenzii dacă dacă pe amenda e menționat 2zile lucrătoare ?
Mulțumesc
pana astazi ora 23:59

Mulțumesc
Oare cunoasteti o alta modalitate de plata ? Deoarece este închis cam peste tot. Prin internet?
danyo a scris:

pana astazi ora 23:59

Se poate achita pe ghiseul.ro - listati dovada platii, sau pur si simplu plata online, daca stiti contul unde trebuie platit - pastrati dovada platii si extrasul de cont. In functie de zona unde ati luat amenda, plata se face in contul trezoreriei respective - ar trebui sa fie tiparit pe procesul verbal, sau pe siteul primariei respective, deoarece amenda persoanei fizice reprezinta venit la bugetul local. Specificati ca plata reprezinta "proces verbal seria...nr... din data de..."
Spre ex. la primaria sector 3 aveti IBAN pt. amenzi auto in linkul: [ link extern ]
Succes
danyo, utilizator
Va mulțumesc