Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... recunoastere studii economice
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

recunoastere studii economice

Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea speta:
O persoana a absolvit studii postuniversitare de 1 an in domeniul managementului institutiilor publice la o facultate de stiinte economice. Pot fi recunoscute aceste studii ca fiind studii superioare economice sau macar studii medii economice?
In cadrul cursului respectiv s-au studiat module ca Finante publice , Bazele contabilitatii, etc.
Multumesc anticipat.
Studii postuniversitare? Adica persoana respectiva are deja o diploma de licenta? Diploma de licenta ar insemna deja studii superioare ...
Da, persoana in cauza are studii superioare tehnice. Ma intereseaza daca diploma de studii postuniversitare cu durata de 1 an in domeniul manegementului si echivalentul a 90 de credite poate fi recunoscuta in categoria studii superioare economice.
Si revin si cu a doua speta cand o persoana a absolvit Facultatea de management si este incadrata in actul de absolvire drept licentiata in Stiinte economice. Si acestea sunt studii superioare economice?
Speta 1: nu cred ca nr credite de la postuniversitara de 1 an = nr credite studii sup ec; precizati exact ce functie ocupati si care sunt cerintele din fisa postului la capitolul studii
Speta 2: Studii sup ec, specializarea Management; deci, da