avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 504 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Precontract vânzare cumpărare. Vânzătorul nu poate ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Precontract vânzare cumpărare. Vânzătorul nu poate aduce toate documentele până la expirarea termenului, cum pot să recuperez avansul dat?

Am făcut un precontract în vederea cumpărării unui apartament, drept pt care am dat un avans vânzătorului.
Vânzătorul nu poate aduce toate documentele pana la expirarea termenului din precontract.
Cum pot sa recuperez avansul dat? Știu ca la termenul din precontract trebuie sa ma prezint la notar.
Va mulțumesc frumos!
Ultima modificare: Duminică, 13 Mai 2018
Manuela Rășină, administrator
Bună ziua!
Puteți cere rezuluțiunea, restituirea avansului și daune interese cf art 2279 Cod Civil.
Cui trebuie sa ma adresez? Unui executor judecătoresc?
Instanței din circumscripția căreia se află imobilul!
Unde-i apartamentul?
În precontract este prevazut ca devine titlu executoriu după expirarea perioadei.
Dumneavoastra ce doriti, rezolutiunea antecontractului cu recuperarea avansului, sau continuarea demersurilor?
De asemenea, ce ati stabilit in antecontract in cazul imposibilitatii incheierii contractului din vina vanzatorului?

Alte discuții în legătură

Razgandire vanzator ContSters22096 ContSters22096 A si B au incheiat in antecontract de vanzare - cumparare. Daca A nu mai vrea sa vanda, ce pateste in afara de restituirea avansului incasat? (vezi toată discuția)
Antecontract si avans prima casa Finzi Finzi Buna ziua, Doresc sa achizitionez un apartament prin programul Prima Casa. Am primit preaprobarea financiara, juridica, am trecut de evaluare, acum sunt la ... (vezi toată discuția)
Antecontract popgicu popgicu buna ziua, am avut intentia de a semna un contract de vanzare cumparare a unui apartament, eu fiid cumparator. inainte am dat un avans semnand, totodata un ... (vezi toată discuția)