Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... razgandire vanzator
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

razgandire vanzator

A si B au incheiat in antecontract de vanzare - cumparare. Daca A nu mai vrea sa vanda, ce pateste in afara de restituirea avansului incasat?
Ce este prevazut in precontract
exista vreun act normative care sa il oblige la mai mult decat este prevazut in antecontract?
Daca promitentul vanzator este cel care s-a razgandit, poate fi obligat la plata dublului sumei data avans.
Art.1544 alin 2 Cod civil "Dacă partea care a dat arvuna nu execută obligaţia fără justificare, cealaltă parte poate declara rezoluţiunea contractului, reţinând arvuna. Atunci când neexecutarea provine de la partea care a primit arvuna, cealaltă parte poate declara rezoluţiunea contractului şi poate cere dublul acesteia."
arvuna sau avansul sunt acelasi lucru? daca in antecontract scrie ca este avans si parte din pretul final ... art. 1670 C civ "În lipsă de stipulaţie contrară, sumele plătite în temeiul unei promisiuni de vânzare reprezintă un avans din preţul convenit."
[ link extern ] /
Raspunderea promitentului vânzător va fi conform clauzelor prevazute în antecontract.