Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Schimbare sediu dupa intrare in incidenta bancara
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Schimbare sediu dupa intrare in incidenta bancara

Buna ziua!
Firma la care lucrez a avut un client care ne-a emis cec-uri pentru toata marfa cumparata. In 13.10.2009 unul din cec-uri a fost refuzat pe motiv de lipsa totala de disiponibil si incidenta bancara. In 23.10.2009 un al doilea cec a avut aceeasi soarta. Am dus cec-urile la judecatorie sa le investim cu formula executorie dar am aflat ca intre timp a aparut o hotarare a adunarii generale a asociatilor firmei respective prin care asociatii isi cedeaza partile sociale unor alte firme. Iar pe baza acestei hotarari au cerut in 19.10.2009 la ORC schimbarea sediului in alt judet, radierea tuturor punctelor de lucru, inregistrarea noilor asociati si schimbarea numelui societatii. Ce as mai putea sa fac in acest caz? Pot face recurs la Incheierea pronuntata de ORC in data de 21.10.2009? Daca da ce motive as putea invoca?
De ce va bateti dumnevoastra capul si nu faceti plangere penala?, pentru ca pe cale civila este clar ca nu-i mai puteti recupera.