avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Muscata de catel
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Muscata de catel

Pe 17 mai 2018 am fost atacata de un caine al strazii. Mi-a lasat niste gauri in brat si sunt in incapacitate de munca. Cu toate ca am sesizat primaria de nenumarate ori nu s-a facut nimic. Acum daca vreau sa dau primaria in judecata de ce acte am nevoie?
Cel mai recent răspuns: Andreea_Manole , utilizator 15:15, 18 Mai 2018
1. solicitati cert. medico-legal
2. raportati la ITM prin angajator sau direct dvs. incapacitatea de munca/accidentul
chiar daca a fost inafara orelor de program, totul este sa fi fost pe traseul de la/spre locul de munca, pt. ca tot accident de munca se considera.
3.contactati un avocat
Bună ziua. Pentru a putea fi accident de muncă de traseu, și implicit să fie avizat dosarul de ITM în acest sens trebuie să respecte prevederile legale în vigoare, L319/2006; HG 1425/2006- cu modificările și completările ulterioare-Art. 2, pct.10 din H.G. 1425/2006-
10. accident de muncă de traseu:
a) accident survenit în timpul şi pe traseul normal al deplasării de la locul
de muncă la domiciliu şi invers şi care a antrenat vătămarea sau decesul;
b) accident survenit pe perioada pauzei reglementare de masă în locuri
organizate de angajator, pe traseul normal al deplasării de la locul de muncă la
locul unde ia masa şi invers, şi care a antrenat vătămarea sau decesul;
c) accident care a antrenat vătămarea sau decesul, petrecut pe traseul normal
al deplasării de la locul de muncă la locul unde îşi încasează salariul şi
invers, dacă acesta este organizat de angajator în afara unităŃii;
multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua! avem urmatorul caz. un angajat foloseste mai multe ... trei6912 trei6912 Buna ziua! Avem urmatorul caz. Un angajat foloseste mai multe trasee de deplasare la si de la locul de munca. Exista un traseu in care duce copii la scoala. ... (vezi toată discuția)
Accident de munca pe traseul locuinta-seviciu virgil64 virgil64 In ce act legislativ se precizeaza ca un accident petrecut pe traseul locuinta- serviciu si inapoi,se poate considera accident de munca ? (vezi toată discuția)
Pauza de masa si traseul de la si inspre domiciliu Cavalerul.dreptatii Cavalerul.dreptatii Buna seara, va rog sa ma ajutati cu urmatoarea dilema: daca decid sa merg in pauza de masa la un restaurant care nu este acoperit de traseul semnat catre si de ... (vezi toată discuția)