Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Administrator de bloc corupt. Care sunt pașii pe care ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Administrator de bloc corupt. Care sunt pașii pe care trebuie să-i facem pentru a scăpa de el?

Administratorul nostru de bloc a făcut multe ilegalități: 1.și-a mărit indemnizația fără a avea acordul proprietarilor,exagerează cu metrii de apă pierderi plătind locatarii de multe ori mai mult decât au consumat,pe unii nu-i trece la plată deși locuiesc în imobil, dar apar zero la consum apă dar au datorii de peste 30 milioane și mai nou celor care și-au pus centrală și nu mai sunt racordați la sistemul de apă caldă le pune din oficiu , plus impertinența de care dă dovadă că nu poate fi deranjat oricând,se observă clar că sunt unele persoane care sunt protejate de el. Pentru ce trebuie să plătească altcineva pentru cei rău platnici și nici nu vrea să vină să facă un control al apometrelor.Care sunt pașii pe care trebuie să-i facem pentru a scăpa de el?
Manuela Rășină, administrator
1-Precizati actele si actiunile administartorului de imobil
Nu ati precizat concret daca la nivelul imobilului de locuit este constituita asociatie de proprietari
2=Legal administartorul este angajatul asociatieid e proprietari cu limita de competenta de executie hotarari ale adunarii generale,decizii ale comitetului executiv si ale presedintelui de asociatie
3-Conform disp HG nr 1588/2007
Art. 17. - (1) Comitetul executiv al asociaţiei de proprietari are următoarele atribuţii:
g) pentru realizarea scopului şi a activităţilor asociaţiei de proprietari, angajează şi demite personalul necesar, încheie şi reziliază contracte cu persoane fizice/juridice;
,respectiv comitetul decide cuantumul indemnizatiei personalului angajat
4-Dispozitiile L nr 230/2007 art 49 prevede dreptul asociatiei de proprietari de a aplica penalitati la orice suma cu titlu de restanta neachitata in termenul stabilit
Art 50 da dreptul asociatiei de proprietari sa desfasoare demersuri in instanta pentru recuperare sume cu titlu de restanta
Art 51 acorda dreptul asociatiei de proprietari de a institui privilegiul imobiliar
5-
Care sunt pașii pe care trebuie să-i facem pentru a scăpa de el?

Detaliati daca la nivelul imobilului este constituita asociatie de proprietari,daca exista presedinte,comitet executiv ,functie de care raspundem si varianta pentru a scapa de administratorul de imobil
Administratorul dv de imobil are atestat profesional ?
Mulțumesc pentru răspuns!
1. Nu mi se pare în regulă faptul că acest comitet, care o fi el. să decidă în numele meu.Nu locatarii sunt cei care îl plătesc pe administrator?
2. Da,la nivelul imobilului există asociație de proprietari.
3.Noi locatarii cunoaștem doar președintele și administratorul.Cei doi se „înțeleg ” unul pe celălalt, adică se acoperă.
4.Nu știm cine face parte din comitetul executiv,chiar de întrebăm nu ni se spune.
5.Nu știm dacă este atestat profesional, dar se lăuda că are 98 de scări pe care le gestionează. Cert este faptul că are susținerea primăriei și de aceea nu-i pasă de faptul că face o nedreptate. Nu răspunde la întrebările punctuale, mereu se eschivează. (Ex. De ce am fost taxată cu 3 mc apă caldă, când eu am centrală și țeava e tăiată? Răspuns: Nu sunt la birou și nu știu, iar astăzi e duminică.) Menționez faptul că dumnealui, duminica a afișat lista cu calculul aferent întreținerii. În cursul săptămânii nu răspunde la telefon, iar la încasări trimite pe altcineva angajat de-al lui.

Cine îl poate controla? În afara acțiunii în instanță, se mai poate face plângere undeva?

În termen de 10 zile se contestă lista afișată. Cui trebuie să mă adresez și ce trebuie să fac dacă nu mi se înregistrează cererea de contestație?
anaililenache, utilizator
Povestea dumneavoastra arata cat de clar se poate....povestile multor asociatii de proprietari din Romania !
Ce trebuie inteles in primul rand ? Reprezentantul legal al unei asociatii de proprietari este comitetul executiv care este condus de catre presedintele asociatiei. Orice sesizare sau reclamatie se face catre presedinte si nu catre altcineva ! El este obligat sa va primeasca si sa acorde numar de inregistrare oricarui document ce ii inmanati fara drept de a se opune in vreun fel. Daca se opune sau tergiverseaza pot exista doua variante. ori nu are nici cel mai mic habar care ii sunt indatoririle, ori are el ceva de ascuns !!! O altfel de posibilitate este sa trimiteti documentele refuzate de presedinte, prin posta cu confirmare de primire. Insa si aici exista posibilitati ca sa de exemplu....nu fie acasa, sau sa refuze primirea !!!! .Pe de alta parte va puteti adresa si la primarie unde trebuie sa existe un birou specializat sau o persoana desemnata ce se ocupa de sprijinirea asociatiilor de proprietari. Si aici exista anumite atitudini ce ar putea sa va intrige in oarece masura, insa trebuie sa parcurgeti un drum de genul ce vi le-am prezentat ! Nu gasiti rezolvare problemei dumneavoastra prin nici-unul din aspectele mentionate, cautati un avocat si actionati asociatia de proprietari in instanta, pentru obligatia de a face !!!
Din pacate situatiile in care se afla multe din asociatiile de proprietari deriva in mod direct din lipsa de implicare directa si clara a tuturor proprietarilor in mecanismul de functionare al asociatiei de proprietari !!! Se intalnesc foarte multi ce spun calm si linistiti: Noi platim, sa-si faca treaba asociatia ! Insa cand se trezesc cu utilitatile suspendate si cu fondurile golite , incep sa tipe in gura mare !!!
Este foarte important ca sa mergeti pana la capat in demersul dumneavoastra, pentru a clarifica in mod irevocabil daca responsabilii pe care ii platiti sa administreze asociatia isi fac treaba sau nu !!!! Daca cedati pe drum...asta este egal cu a le da girul dumneavoastra ca ei sunt corecti si nevinovati.
Va doresc succes !
Cu stima, Aurelian.B
Aurelian Buharu, utilizator
Viata la bloc nu este pe cat de linistita si de roz ne dorim
Legiuitorul a dispus dispozitii,norme prin care proprietarii sa fie reprezentanti de o echipa manageriala care sa poata administra si gestiona problemele curente ale asociatieid e proprietari
Sa fiti convinsa ca nu ati fi multumita sa fiti convocata pentru toate evenimentele sau ocaziile pentru care comitetul executiv trebuie sa decida acte si actiuni in numele asociatiei si in beneficiul proprietarilor
Daca are sustinerea primariei inseamna ca administartorul dv detine atestat profesional-cum intelege sa exercite responsabilitatea este conditionat de respect,interes si de alti factori...
Va confruntati cu situatie grea atat timp cat vecinul caruia ati inteles sa ii acordati increderea sa va reprezinte si sa va apere interesele nu isi exercita cu respect si cu buna credinta atributiile
Teoretic situatia poate fi sesizata la serviciul specializat din primarie
daca la primarie aveti alocat un inspector zonal care nu stapaneste legislatia sau ii este lene sa parcurga sesizarea sau sa se deplaseze pana la asociatie ,poate sa va comunice un raspuns de 10 pagini fara solutionare favorabila pentru dv
Mulțumesc frumos!Acum încep să văd cât de cât ce drum am de parcurs.Oricum, cineva trebuie să rupă pisica.Altfel, se va întâmpla exact cea ați spus:„le dăm acordul să fure continuu”