avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Probleme cu fostul angajator
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Probleme cu fostul angajator


Bună ziua,
In urma cu ceva timp am hotărât sa- mi schimb locul de muncă, deoarece angajatorul ne ameninta ca va inchide firma, crezand ca asa oamenii vor muncii mai mult, in conditiile care se lucra zilnic peste program fara sa ne plătească sau sa primim liber.
Am gasit un loc de munca la o companie pentru care firma respectiva presta servicii si lucrez aici de aproape doua luni.
Astazi am aflat ca fostul angajator face presiuni sa fiu concediat caci altfel el nu mai colaborează cu acea companie.
Am stat in preaviz 20 zile asa cum a dorit si nu am avut datorii.
Din momentul cand am aflat nu mai am liniște.
Va rog îndrumați- ma ce sa fac!
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Stefan Fantes , utilizator 21:09, 6 Iunie 2018
Cine v-a spus ca fostul angajator face presiuni? In ce fel il deranjeaza pe fostul angajator ca lucrati aici?
Bună seara,
Am plecat de doua luni din firma dumnealui la o companie pentru care face lucrari. Acum doua săptămâni am fost anuntat de sefa actuală, ca a fost telefonata de fostul meu patron sa-i ceara sa ma dea afara caci altfel el inceteaza colaborarea.
Am lucrat in acea firma 14 ani si am fost unul din oamenii de baza.
S-a suparat ca nu i-am cerut voie sa plec la actualul loc de muncă si acum încearcă sa se răzbune.
Ieri iar a sunat la actuala șefă, sa-i ceara sa ma dea afară, caci altfel încetează colaborarea si daca nu ma da ea afară intervine la sefii mai mari ai companiei.
Pe fostii colegi i-a anchetat pe fiecare in parte , de ce suntem prieteni pe facebook, sa nu mai vorbeasca cu mine etc.
Mulțumesc mult pentru timpul acordat!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Hărțuire de catre fostul angajator Stefan Fantes Stefan Fantes Bună seara, In urma cu ceva timp am hotărât sa- mi schimb locul de muncă, deoarece angajatorul ne ameninta ca va inchide firma, crezand ca asa oamenii vor ... (vezi toată discuția)
Demisie fortata DeeaRaina DeeaRaina Buna ziua, As avea nevoie de sfat intr-o situatie delicata. In 27 aprilie am fost angajata la o firma pe postul de consultant vanzari. Intre timp mi-am ... (vezi toată discuția)
Angajatorul imi cere demisia nataliaz nataliaz Buna ziua, sunt agnajata unei companii de aprox 3 ani. La inceputul lunii ianuarie 2014 am aflat ca sunt insarcinata. Am anuntat conducerea firmei si am ... (vezi toată discuția)