Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Pt un job de 2 ore cat platesc la stat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Pt un job de 2 ore cat platesc la stat

Buna ziua,lucreaz la o firma cu contract de 8 ore,dar vreau sa ma angajez pt al 2 lea loc de munca cu 2 ore. Cat trebui sa plateasca darile catre stat pt acest contract de 2 ore.Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.
Depinde de cat e salariul la al doilea loc de munca. Aici e un link cu salariu brut de 1000 lei, iar net 585 lei.

[ link extern ]
Bună seara, va rog frumos ajutați-mă cu un raspuns(calcul corect), am fost angajat la o firma în costrucții și trebui sa îmi plătească concediu de odihna, pe 15 zile câti bani ar trebui sa primesc. Salariul brut este de 3000 de lei
Se face media zilnica din ultimele 3 luni (au fost 65 zile lucrătoare: 21 zile în 10/2021, 22 zile în 09/2021 și 22 zile în 08/2021 iar salariul 3 x 3000 = 9000 lei) adică, 9000 : 65 = 138,46 lei pe zi. Suma bruta pentru cele 15 zile de concediu de odihnă este 15 x 138,46 = 2077 lei.