avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 484 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Pt un job de 2 ore cat platesc la stat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Pt un job de 2 ore cat platesc la stat

Buna ziua,lucreaz la o firma cu contract de 8 ore,dar vreau sa ma angajez pt al 2 lea loc de munca cu 2 ore. Cat trebui sa plateasca darile catre stat pt acest contract de 2 ore.Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 18:31, 13 Noiembrie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Depinde de cat e salariul la al doilea loc de munca. Aici e un link cu salariu brut de 1000 lei, iar net 585 lei.

[ link extern ]
Bună seara, va rog frumos ajutați-mă cu un raspuns(calcul corect), am fost angajat la o firma în costrucții și trebui sa îmi plătească concediu de odihna, pe 15 zile câti bani ar trebui sa primesc. Salariul brut este de 3000 de lei
Se face media zilnica din ultimele 3 luni (au fost 65 zile lucrătoare: 21 zile în 10/2021, 22 zile în 09/2021 și 22 zile în 08/2021 iar salariul 3 x 3000 = 9000 lei) adică, 9000 : 65 = 138,46 lei pe zi. Suma bruta pentru cele 15 zile de concediu de odihnă este 15 x 138,46 = 2077 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata salariu pe perioada concediulul de odihna ralucaboeriu ralucaboeriu Buna ziua, Indemnizatia de concediu se calculeaza in functie de 3 luni anterioare, daca intr-una din luni am avut zile de concediu de odihna automat imi ... (vezi toată discuția)
Calcul plata zile concediu BogdanMohora BogdanMohora Buna ziua, Firma la care am lucrat trebuie sa imi plateasca 21 zile de concediu. Salariul meu \\"in mana\\" a fost de 3000 lei si 19 bonuri de masa. din ... (vezi toată discuția)
Rugaminte calcul salariu. laura59 laura59 Avand in vedere art. 150 din Codul muncii, alin.1 si 2, va rugam sa ne spuneti cum se calculeaza drepturile salariale ale unui angajat care a fost in concediu ... (vezi toată discuția)