Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Achizitii extracomunitare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Achizitii extracomunitare

Buna ziua. Am o firma neplatitoare de TVA pe care as dori sa fac achizitii extracomunitare de masini din Elvetia (tara non-comunitara). Cum ma incadrez la plata TVA la vanzarea masinii in tara, La importul masinii fac o declaratie de import in baza careia in tara platesc TVA 19% si taxe vamale 10%. Ma incadrez la condul fiscal la articolul care zice ca la achizitii in valoare de peste 10.000 euro intr-un an calendaristic trec la platitor de TVA la vanzare acestor bunuri. Ca in codul fiscal nu am gasit nicaieri un art cu privire la achizitii extra-comunitare, ci se specifica doar de intra-comunitar. Mai precizez ca 90 % din achizitiile din elvetia vor fi facute de la persoane fizice. Multumesc anticipat.
Cei 10000 euro nu se refera si la spatiul extracomunitar. Ceea ce faceti dvs. se numeste import si e tratat ca atare: se platesc taxe vamale si TVA la intrarea in tara.

Deci, la vanzarea marfurilor (in cazul dvs., autoturisme) nu platiti TVA. Daca cifra de afaceri anuala depaseste plafonul de 300000 lei, trebuie sa va inregistrati platitor dr TVA.
Iulian MANEA, Contabil
Va multumesc.