Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... LISTE ASOCIATIE DE PROPIETARI SI GDPR
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

LISTE ASOCIATIE DE PROPIETARI SI GDPR

ASOCIATIA NOASTRA DE PROPIETARI UTILIZEAZA UN PROGRAM DE CALCULATOR DE GESTIUNE A CHELTUIELILOR ,PENTRU CARE A PLATIT O LICENTA DE FUNCTIONARE. CONFORM NOILOR REGLEMENTARI LEGATE DE GDPR, VA TREBUI SA AIBA ACORDUL TUTUROR PROPIETARILOR PENTRU AFISAREA ACESTORA PE LISTE SAU DOAR LE VA TRECE ADRESA?CE SE INTAMPLA CU CEI CARE NU LOCUIESC SI NU DAU CU ANII PE LA CASIERIE?
La asociațiile de proprietari nu se aplica regulamentul dar firma care se ocupa de date personale poate avea probleme juridice.
Aceasta este însă problema firmei si nu a asociației.
1-Rugam respectati regulamentul forumului,nu postati cu majuscule
2-Asociatiile de proprietari nu intra sub incidenta GDPR
3-
CE SE INTAMPLA CU CEI CARE NU LOCUIESC SI NU DAU CU ANII PE LA CASIERIE?

Acestia isi pot achita cotele lunare de intretinere fie prin intermediul rudelor,a vecinilor sau in contul asociatiei de proprietari,fie vor acumula sume cu titlu de restanta pentru recuperarea carora asociatia de proprietari poate aplica disp art 49,50 si 51 L nr 230/2007
Nu va suparati ati putea sa ne ajutati sa intelegem care e topicul acestei discutii descifrundu-ne codul "GDPR"?
GDPR = General Data Protection Regulation (sau Regulamentul privind protectia datelor personale) este Regulamentul 679/2016 al UE care a intrat in vigoare in luna mai 2018. Se refera la conditiile in care pot fi colectate, inregistrate, divulgate si stocate datele cu caracter personal de catre operatori si imputerniciti ai acestora. Prevede obligatii privind informarea persoanelor vizate si solicitarea consimtamântului de prelucrare a datelor.
Conform mai multor opinii, asociatiile de proprietari sunt excluse din categoria operatorilor care au obligatia de a solicita consimtamântul persoanelor vizate. Se are in vedere faptul ca asociatiile prelucreaza informatii pentru indeplinirea unor obligatii legale ceea ce consituie exceptie de la obtinerea consimtamântului. Informatiile sunt colectate in baza L230/2007 pentru a permite calculul listelor de intretinere, dar si pentru completarea cartii de imobil conform OUG97/2005.

gambette a scris:

Nu va suparati ati putea sa ne ajutati sa intelegem care e topicul acestei discutii descifrundu-ne codul "GDPR"?

Buna ziua,

In cazul Asociatiilor de Proprietari care au camere de supraveghere cum se aplica reg. GDPR?
Multumesc