Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cumul pensie de urmas cu salariu
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cumul pensie de urmas cu salariu

Mama mea indeplineste conditiile pentru pensia militara de urmas, fiindu-i comunicat acest fapt de catre Casa de Pensii a MAI, dar in prezent este angajata ca asistent medical la o institutie publica.
Daca isi face pensie de urmas poate sa isi continue activitatea ca asistent medical pana la implinirea varstei standard de pensionare? Varsta standard de pensionare pentru asistentii medicali este de 65 ani (art. 22 alin. 4 din OUG 144/2008)
Legea 223/2015
Art. 76
......
(2) Soțul supraviețuitor, beneficiar al unei pensii de urmaș, poate cumula pensia cu venituri din activități profesionale pentru care asigurarea este obligatorie, potrivit legii, dacă acestea din urmă nu depășesc 35% din câștigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat
multumesc pt raspuns.