Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Lipsă listă întreținere 3 ani. Cum se va face ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Lipsă listă întreținere 3 ani. Cum se va face calculul pentru toată aceasta perioadă?

In perioada 15 feb 2015- 15 iunie 2018 am inchiriat o garsoniera cu toate utilitatile contorizate individual, situata intr-un imobil interbelic alcatuit din 6 apartamente + 1 apartament complet necontorizat la mansarda.

Din iunie 2014 nu s-a mai afisat la avizier lista cheltuielilor.
Am sesizat verbal proprietarul si administratorul.

In sep. 2015 a fost afisata o lista cu situatia pe ultimele 8 luni: dec. 2014-august2015. Calculul era eronat: la 14 mc apa rece consumata/conf. index apometru, erau trecuti 66 mc canalizare apa rece si 51 mc corectii apa rece,(?) fara alte explicatii. Suma rezultata era aberanta, ptr 1 pers in garsoniera de 27 mp,cu toate facilitatile contorizate. Am cerut recalculare, mi s-a confirmat ca este eroare si lista s-a retras de la avizier. De atunci nu s-a mai afisat nimic.

Pe 15 iunie 2018 urmeaza sa reziliez contractul de inchiriere (deja m-am mutat), cu instiintarea proprietarului.

Peste 2 saptamani proprietarul urmeaza ca vina in tara (nu locuieste in Romania) ca sa clarificam situatia financiara. Mentionez ca administratorul este o persoana abuziva cu care nu poti discuta pertinent. M-a sunat in miezul noptii ca sa ma acuze ca am plecat pe furis (!?) si ca el a platit totul, desi mentionez ca nu s-a afisat nimic la avizier in toti acesti ani, desi am insistat.

Cum se va face calculul ptr. toata aceasta perioada? Ma astept acum la o suma exorbitanta, nejustificata prin nimic altceva decat 3 coloane scrise in word pe o hartie, la fel ca in 2015.

Pana vine proprietarul in tara am nevoie de un sfat competent legat de cum sa ma pot proteja de o neregula facuta de administrtor si sa achit corect partea mea de intretinere.
Multumesc mult!

Manuela Rășină, administrator
Intr-un imobil de locuit in comun nu administratorul de imobil este persoana legal prevazute sa reprezinte si sa decida masurile de aplicat pentru buna administrare s partii comune de imobil si gestionarea fondurilor asociatiei de proprietari/locatari
Reprezentantul legal al asociatiei de proprieari /locatari este presedintele de asociatie
In sep. 2015 a fost afisata o lista cu situatia pe ultimele 8 luni: dec. 2014-august2015. Calculul era eronat:

In perioada iunie 2014 -septembrie 2015 nu ati mai achitat lunar intretinerea ?
In temeiul disp art 10 din L nr 230/2007 si art 12 al c si d din HG nr 1588/2007 ,aveati dreptul sa solicitati in clarificarea si justificarea sumelor impuse la plata
Se mai ridica un aspect de clarificat consumurile aferente 1 apartament complet necontorizat la mansarda.
Atentie inclusiv asupra eventualului interes al administratorului de a aplica penalitati
In imobilul in discutie, administratorul este acelasi cu presedintele de asociatie. Iar Asociatia de locatari nu exista, situatia este ciudata si abuziva. Nici nu stiu daca persoana respectiva are competente sau certificari valabile. Proprietarii sunt cei mai multi plecati din tara si prea putin interesati. Am solicitat in scris, pe e-mail clarificare legat de ultima afisare a intretinerii, in 2015. Raspunusul a fost ca au retras lista de la avizier - deci nimeni nu a mai putut platit si au spus verbal ca vor corecta si reveni. De atunci nu s-a mai intamplat nimic - nici un raspuns, nici o alta lista cu datoriile de plata ale locatarilor.

Penalitati ar trebui aplicate administratorul/ persoanei care se ocupa de partea contabila, deoarce am solicitat constat intretinerea si la avizier nu s-a mai publicat nimic din 2015. Cat timp au fost publicate am achitat intotdeauna la timp. Eu m-am mutat deja de acolo dar vreau sa imi achit datoriile corect.

Intrebarile mele sunt:
`1. Aceasta situatie este legala, tinand cont ca nu s-a publicat in nici o modalitate ntretinerea timp de 3 ani? (nici la avizier, nici online) desi am solicitat remedierea situatie?
2. Pot solicita lista intregului imobil ca sa vad cum au fost repartizate cheltuielile?
2. Cum ma pot proteja de inselaciune/ abuz, tinand cont ca a trecut atata timp de cand nu s-a mai calculat nimic iar persoana in cauza (administrator/ presedinte/aceeasi persoana) are interese ptr. proprii chiriasi (firma de asigurari cu 6 angajati) si familia care ocupa mansarda necontorizata.
ela.gheorghe, utilizator

ela.gheorghe a scris:

In imobilul in discutie, administratorul este acelasi cu presedintele de asociatie.

.

1-Legea nu permite ca aceiasi persoana fizica sa presteze concomitenty in cadrul aceiasi asociatii de proprietari/locatari atat functia de presedinte cat si de administrator de imobil
este situatie evidenta de incompatibilitate,administartaorul d eimobil este angajatul asociatiei de proprietari/locatari cu limita de competenta de executie,presedintele de asociatie este factor decizional
2-Din prezentarea dv rezulta ca in imobilul respectiv este haos,echipa manageriala are interesul sa beneficieze lunar de indemnizatie fara a proba ca presteaza in interesul memebrilor proprietari si a asociatiei de proprietari valoare echivalenta cu acvea financiara asigurata de catre toti proprietarii
3-Situatia prezenta in respectiva asociatie este evident anormala
Firesc se ridica intrebarea daca nu au fost afisate liste de intretinere pe diferite perioade de timp ,cum au fost achitate facturile catre furbnizorii/prestatorii de servicii
4-Legea in vigoare prevede ca periodic pe langa lista d eintretinere administratorul de imobil este obligat sa intocmeasca lista separata in care sa detalieze natura sumelor de plata si modalitatea de calcul cote individuale
Suplimentar,L nr 230/2007 prevede
Articolul 10
Proprietarii au dreptul sa cunoasca toate aspectele ce tin de activitatea asociatiei si au acces, la cerere, la orice document al acesteia.
(2) La solicitarea scrisa a proprietarului, presedintele si administratorul asociatiei de proprietari au obligatia sa elibereze in scris o adeverinta prin care sa prezinte situatia cheltuielilor privind intretinerea, defalcate pe datoria de baza si penalitati, precum si modalitatea de calcul al penalitatilor.

5-Problema cu protejatul este relativa
Atat timp cat exista mai multi proprietari care pot declara ca o perioada nu au fost afisate liste de intretinere cineva va trebui sa raspunda
Va confruntati cu situatie delicata si ar trebui atent verificate situatiile financiare fata de partenerii contractuali si catre stat
Aspectul ca exista utilitati necontorizate iar responsabilitatea de administrare si reprezentare asociatie este prestata de catre aceiasi persoana -ridica suspiciuni
Puteti sa va informati daca respectivul administrator presteaza legal activitatea solicitand relatii la serviciul de sprijinitre si indrumare asociatii de proprietari din primaria teritoriala
ynocentta, utilizator
Multumesc frumos pentru raspuns. Voi cauta online adresa si voi solicita in prima instanta informatii la serviciul de sprijinire si indrumare asociatii de proprietari din primaria teritoriala.
Intre timp astept lista cu datoriile de plata din 2015 - am solicitat-o in scris, sa vad ce situatie va fi trecuta.
Multumesc frumos pentru raspuns. Voi cauta online adresa si voi solicita in prima instanta informatii la serviciul de sprijinire si indrumare asociatii de proprietari din primaria teritoriala.
Intre timp astept lista cu datoriile de plata din 2015 - am solicitat-o in scris, sa vad ce situatie va fi trecuta.