Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... termen tinere sub sechestru asigurator
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

termen tinere sub sechestru asigurator

Va rog sa ma lamuriti in urmatorul caz concret.Sunt urmarit intr-un dosar penal pt niste fapte cu care n-am nici o legatura (spalare de bani, contrafacerea si punerea in circulatie produse falsificate, tiparirea si punere in circulatie timbre si banderole fiscale, constituire a unui grup infractional etc.) Au facut perchezitie la domiciliu pe baza unui mandat de perchezitie, nu au gasit nimic (nici nu aveau ce) dar stupoare mi-au ridicat 2 masini pe care au pus sechestru asigurator! in val 20.000 euro. Imediat a trecut o luna si nici macar n-am fost chemat sa dau declaratii.
Pana cand poate sa tina masinile sub sechestru?!
Urgent angajati-va avocat!
Buna ziua !
Avand in vedere situatia creata, ce nu va este deloc favorabila si este cu adevarat complexa, ma vad nevoit sa reiterez cele spuse de d- avocat: angajati- va urgent un avocat !
Cu stima !
Marius Zaharia, Avocat
zahariamarius a scris:

Buna ziua !
Avand in vedere situatia creata, ce nu va este deloc favorabila si este cu adevarat complexa, ma vad nevoit sa reiterez cele spuse de d- avocat: angajati- va urgent un avocat !
Cu stima !

Am angajat una imediat dupa incident, dar n-a putut sa se apropie de dosar.
Totul e high secret.
E normal asa ceva?! N-ar tb sa spuna macar cu ce sunt acuzat concret...totul e un cosmar... Daca a-si fi vinovat cu ceva inteleg..,..
Daca spuneti ca ati angajat "una"(banuiesc ca o doamna avocat!) , aceasta ar fi putut contesta masura asiguratorie la prim-procuror...In ceea ce priveste termenul , nu este prevazut unul.
Ramirez1984 a scris:

Daca spuneti ca ati angajat "una"(banuiesc ca o doamna avocat!) , aceasta ar fi putut contesta masura asiguratorie la prim-procuror...In ceea ce priveste termenul , nu este prevazut unul.

Dar, poate dura ani?
Intretimp masinile ar avea nevoie sa fie pregatite de iarna..antigel etc..zac acolo sub cerul liber sigilate. Cine imi plateste paguba cauzata daca se strica ceva?!
Masinilw au fost tinute in garaj in conditii optime, si nu sub cerul liber?!

Pot sa ma adresez procurorului sa lase sa se faca reviziile necesare pt iarna?!