Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Sechestru asigurator
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Sechestru asigurator

Buna ziua,

Daca demarezi o executare silita, aceasta va fi intrerupta in momentul in care se pune sechestru asigurator pe bunurile mobile si imobile a persoanei executate - sechestru rezultat dintr-un proces penal?
Precizez ca si sechestru si executarea au fost demarate de aceiasi persoana inpotriva debitorilor.

Multumesc!
Instituirea sechestrului asigurator are scopul de a indisponibiliza bunurile mobile si imobile in vederea recuperarii pagubei cauzate prin infractiune, fie in vederea confiscarii speciale ori pentru garantarea executarii pedepsei amenzii.
Instanta se va pronunta la sfarsitul procesului penal si cu privire la masurile asiguratorii instituite asupra bunurilor.

De regula, penalul tine in loc civilul!

Asa cum prezentati speta, daca aceeasi persoana a demarat/solicitat ambele proceduri, insemna ca este suparata rau pe debitori si actioneaza legal pentru a- si recupera paguba/creantele!
Este vorba despre aceleasi bunuri in ambele cereri sau sunt doua cereri separate pentru bunuri diferite ?
Cred ca ar fi bine sa detaliati mai mult situatia la care va referiti.
Daca masura s-a dispus in cadrul procesului penal executorul nu mai are ce face.
Tot in cadrul procesului penal se va rezolva aceasta chestiune dar cu mare intarziere daca este vorba de aceleasi bunuri.
Se poate face insa executare silita pe alte bunuri.

avocat Claudiu Lascoschi
Multumesc pentru raspunsuri!

Cateva detalii - pentru domnul Iascoschi:

- cererea de sechestru asigurator a fost pentru toate bunurile mobile si imobile ce le detine debitorul, aici fiind inclus si un imobil la care a fost deja demarata executarea silita;
- ambele actiuni - executare silita si sechestru asigurator e pentru acelasi creditor.
Este foarte posibil sa va loviti de regula conform careia penalul tine in loc civilul.
Se poate ca persoana sa sustina ca este nevinovata...

Probabil ca sunt mai multi creditori si aceasta constituie o problema suplimentara.
Adica nu sunteti singurii creditori...

avocat Claudiu Lascoschi