avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 455 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sanctiune reducerea salariului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sanctiune reducerea salariului

Buna ziua,
In cazul unei sanctiuni cu reducerea salariului de incadrare cu 10%.
Salariul de incadrare este minimum pe economie - 1900lei.
Mai are si spor de vechime 25%.
Se scade 10% din 1900 si ramane 1710 si apoi aplicam sporul de 25%.
Este ok sa procedez asa?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:41, 18 Iunie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Este corect cum ati mentionat.
Am control de la ITM si imi spun ca nu trebuie sa diminuez brutul, pentru ca astfel diminuez si contributiile. Explicatia d-lor este ca sanctionez doar salariatul nu si statul.
Spun ca trebuie sa scad cei 190 lei ca pe o imputatie dupa ce scad toate contributiile si impozitul.
In revisal ce mai raportam?
Va rog sa ma ajutati cu un temei legal.
Ultima modificare: Luni, 18 Iunie 2018
petronela_gav, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sanctiunea se aplica la salariul de baza ... Baza legala : art.248 alin.1 lit.c C.mun.

In REVISAL se modifica salariul de baza .. de la 1900 lei la 1710 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sanctiune reducere salariu baza Viovas Viovas Buna ziua. Am un salariat care are salariul de baza minim pt studii medii(aplicam coeficientii din vechiul CCM) adica 840 lei. Pt o luna va primi ca sanctiune ... (vezi toată discuția)
Salariul brut lorelena1306 lorelena1306 Incepand cu 01.01.2018 se platesc urmatoarele contributii: Angajat: CAS 25% CASS 10% Impozit 10% Angajator CAM ... (vezi toată discuția)
Impozit 2018 comancorinaadelina comancorinaadelina Buna ziua, incerc sa ma lamuresc cu noile modificari salariale, si cred ca am inteles o parte din aceste modificara iar o parte nu: - eu inteleg ca salariu ... (vezi toată discuția)