Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sanctiune reducerea salariului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sanctiune reducerea salariului

Buna ziua,
In cazul unei sanctiuni cu reducerea salariului de incadrare cu 10%.
Salariul de incadrare este minimum pe economie - 1900lei.
Mai are si spor de vechime 25%.
Se scade 10% din 1900 si ramane 1710 si apoi aplicam sporul de 25%.
Este ok sa procedez asa?
Este corect cum ati mentionat.
Am control de la ITM si imi spun ca nu trebuie sa diminuez brutul, pentru ca astfel diminuez si contributiile. Explicatia d-lor este ca sanctionez doar salariatul nu si statul.
Spun ca trebuie sa scad cei 190 lei ca pe o imputatie dupa ce scad toate contributiile si impozitul.
In revisal ce mai raportam?
Va rog sa ma ajutati cu un temei legal.
petronela_gav, utilizator
Sanctiunea se aplica la salariul de baza ... Baza legala : art.248 alin.1 lit.c C.mun.

In REVISAL se modifica salariul de baza .. de la 1900 lei la 1710 lei.