Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... nu îmi eliberează fiscalul
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

nu îmi eliberează fiscalul

Buna ziua, am achiziționat o mașina pe data de 08.11.2017 din București, și de la data aceea nu vrea sa îmi elibereze fiscalul mașinii, țin sa precizez ca mașina e pe firma, am luat-o de la intermediar ( cu promisiunea ca in câteva zile îmi da fiscalul) iar proprietarul firmei e plecat din țara. Firma nu e radiată . Ce pot sa fac ca sa o înscriu ?
Nu cunosc ce aveti... il notificati, il dati in judecata.
Cum ar trebui sa procedez ?

Liliana Gradinaru a scris:

Nu cunosc ce aveti... il notificati, il dati in judecata.

Mergeti la un avocat, ii prezentati situatia, actele. Nu stiu ce spune proprietarul, cu ce act ati cumparat-o de la intermediar, daca sunt oameni de buna-credinta sau nu, daca aveti dovada platii etc.
In functie de asta va face o notificare pe care o expediati preferabil prin executor. Daca nu reusiti amiabil asa, in instanta.
Masina este pe firma, intermediarul este un fost angajat. Am făcut contract de vânzare in regula, cu ștampila firmei. A rămas sa îmi trimită fiscalul. Și ma tot amâna ...
Notificati oficial vanzatorul cu obligatia depunerii documentelor necesare incheierii contractului de vanzare cumparare vehicul -sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Va confruntati cu situatie delicata deoarece vanzatorul fiind intermediar nu va poate elibera certificat fiscal
Proprietarul din CIV nici el nu va mai poate elibera certificat fiscal deoarece mai mult ca sigur a radiat auto din evidenta sa fiscala