Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Mai trebuie sa depun o alta declaratie pentru ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Mai trebuie sa depun o alta declaratie pentru dividente ?

Buna ziua,
Va rog sa -mi spuneti daca trebuie sa mai depun si eu o alta declaratie dupa ce am -primit dividente pe anul 2017 iar institutia a depus dcl 205.
Cu multumiri.
george-neagu, moderator
Nu, doar daca estimati astfel de venituri in 2018. Ordin 888/2018:

SUBSECŢIUNEA a 2-a
Date privind contribuţia de asigurări sociale de sănătate estimată

1. Subsecţiunea se completează de către persoanele fizice care estimează, pentru anul curent, venituri a căror valoare cumulată, din una sau mai multe surse şi/sau categorii de venituri, este cel puţin egală cu nivelul a 12 salarii de bază minime brute pe ţară, în vigoare la termenul de depunere a declaraţiei, din următoarele categorii:
a) venituri din activităţi independente;
b) venituri din drepturi de proprietate intelectuală;
c) venituri din asocierea cu o persoană juridică, contribuabil potrivit titlurilor II, III din Codul fiscal sau Legii nr. 170/2016 privind impozitul specific unor activităţi, pentru care sunt aplicabile prevederile art. 125 din Codul fiscal;
d) venituri din cedarea folosinţei bunurilor;
e) venituri din activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură;
f) venituri din investiţii;
g) venituri din alte surse.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Daca asociatul obtine venituri din dividende in 2018 peste plafonul anual de cel putin 12 salarii minime brute pe tara, va datora contributie la sanatate. Valoare plafon 22800 lei. Va depune declaratie unica pana pe 31.03.2019 daca trebuie sa plateasca cass si tot pana atunci va si plati.