Forum AvocatNet Italia Legislatia muncii si probleme ... Recuperare bani pensie persoană decedată
Discuție deschisă în Legislatia muncii si probleme conexe

Recuperare bani pensie persoană decedată

Dacă soțul meu este mort,și anul asta ar fi făcut 67 ani,și a lucrat in Italia că marinar,12 ani.....pot solicita statului italian banii depuși pentru pensie?
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Buna seara,
De ce nu solicitati statului italian pensia de urmas europeana pentru anii lucrati aici si la care ar fi avut dreptul?
Buna seara,mulțumesc pentru răspuns.asta am întrebat*dacă soțul meu este decedat de 2ani,pot cere statului italian pensie de urmaș?*și eventual să mă îndrumați pentru primul pas,adică de unde sa incep?multumesc
Ady3v a scris:

...pot solicita statului italian banii depuși pentru pensie

Buna seara,
Dupa cum se vede intrebarea dvs. este diferita de ceea ce ati scris in postarea anterioara. Si acest lucru are un alt sens. Adica se intelege ca voiati sa retrageti banii depusi de sotul dvs. ca si contributie la fondul de pensii.

Revenind la raspunsul care va intereseaza. Trebuie sa va adresati Oficiului judetean de pensii daca sunteti in posesia tuturor documentelor prin care puteti face dovada anilor lucrati in strainatate. Dar mai intai interesati-va care este limita de varsta pentru pensionarea in Italia, pentru fostul sot.
Daca aveti documentele, contract de munca, state de plata si fluturasii de salariu (busta paga), prezentati-va cu toate aceatea la Casa de pensii. Ei vor fi cei care se vor ocupa de toate formalitatile, luand legatura cu autoritatile din Italia.
Daca nu aveti aceste documente, trebuie sa veniti in Italia si sa adresati o cerere prin care solicitati anii lucrati aici , la Agenzia delle Entrate si la INPS.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Vă mulțumesc!
Cu placere! Bafta!