Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Schimbarea turelor programate fara acordul salariatului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Schimbarea turelor programate fara acordul salariatului

Lucrez intrun job in care tot avem probleme cu schimbul turelor.

Angajatorul fara acordul nostru ba ne schimba zilele de lucru ba orele fara acordul nostru.

Avem turele publicate cu 2 saptamani inainte sa putem planui si noi viata personala. Iar pit schimba turele cu o zi inainte sa incepem de la alta ora sau sa venim la munca cand am avea liber.

Este legal treaba asta?
Conform art.117 C.mun., programul de muncă şi modul de repartizare a acestuia pe zile sunt aduse la cunoştinţă salariaţilor şi sunt afişate la sediul angajatorului.

Codul muncii nu cere acordul sau consultarea salariaţilor pentru stabilirea programului de muncă şi a modului de repartizare a acestuia pe zile. Dacă sunt respectate legea, regulamentul intern şi contractul colectiv de muncă aplicabil, angajatorul nu trebuie decât să încunoştiinţeze salariaţii şi să afişeze programul de muncă. (Alexandru Athanasiu, Luminiţa Dima, Regimul juridic al raporturilor de muncă în reglementarea noului cod al muncii, în Pandectele române nr. 1/2004, p. 270)
Buna ziua,

Am inteles asta.

Dar se poate schimba programul la care esti programat fara acordul tau daca vrea angajatorul de a doua zi?

Cornel Vasile a scris:

Conform art.117 C.mun., programul de muncă şi modul de repartizare a acestuia pe zile sunt aduse la cunoştinţă salariaţilor şi sunt afişate la sediul angajatorului.

Codul muncii nu cere acordul sau consultarea salariaţilor pentru stabilirea programului de muncă şi a modului de repartizare a acestuia pe zile. Dacă sunt respectate legea, regulamentul intern şi contractul colectiv de muncă aplicabil, angajatorul nu trebuie decât să încunoştiinţeze salariaţii şi să afişeze programul de muncă. (Alexandru Athanasiu, Luminiţa Dima, Regimul juridic al raporturilor de muncă în reglementarea noului cod al muncii, în Pandectele române nr. 1/2004, p. 270)