Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Contabilitate in partida simpla pentru PFA in sistem ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Contabilitate in partida simpla pentru PFA in sistem real

Buna ziua,

Vin cu o noua intrebare legata de contabilitatea in partida simpla, in cazul unui PFA inregistrat in sistem real de impozitare.

Din cate am inteles, pentru acest gen de contabilitate specificat, contabilitatea ar insemna tinerea urmatoarelor registre:

1. Registrul jurnal de incasari/plati;
2. Registrul inventar;
3. Registrul de control (care, din cate am inteles nu ar fi obligatoriu pentru PFA).

Eu as dori sa utilizez pentru acest lucru, o aplicatie precum Smart BIll, care din cate am vazut ofera functionalitati pentru primele doua registre necesare, 1. Registrul jurnal de inacasari si plati si 2. Registrul inventar si are o interfata destul de intuitiva pentru a lucra cu diverse concepte legate de contabilitatea primara.

Intrebarea mea ar fi daca in aceste conditii si avand in vedere ca pentru inceput o sa am o activitate destul de redusa ca PFA, in care o sa vand din cand in cand cateva produse si o sa prestez cateva servicii.. as avea nevoie neaparat de contabil ?

Multumesc anticipat pentru un raspuns.

Întradevăr, la PFA nu este obligatorie colaborarea cu un contabil, dar eu o recomand.
Va multumesc pentru raspuns ! O zi buna !