Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Detasare jumatate de norma
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Detasare jumatate de norma

Buna ziua! Un salariat cu norma intreaga poate fi detasat doar cu jumatate de norma la alt angajator? In acest caz se inregistreaza in REVISAL doar detasarea,fara suspendare?
Legea nu face distinctie in aceasta privinta .. insa salariatul este de acord , mai ales ca i se poate modifica salariul ?

Contractul individual de munca poate fi suspendat din initiativa angajatorului pe durata detasarii. Deci, nu este obligatorie suspendarea.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Daca nu se suspenda contractul, la angajatorul care face detasarea se poate face stat de plata pentru jumatate de norma? Ma intereseaza mai mult daca pot semna bilantul la angajatorul care face detasarea., contractul de munca nefiind suspendat. (Mentionez ca nu sunt contabil autorizat sau expert contabil)
carmengheorghiu, utilizator