avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale impozit venit pensionar
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

impozit venit pensionar

Buna ziua,
Mama mea (cetatean roman, pensionara) primeste o anumita suma de bani de la mine (cetatean roman, rezident fiscal in Belgia).

Care este impozitul care se aplica pe aceasta suma si cum pot obtine justificarea platii sale (imi este necesara aceasta dovada in fata autoritatilor fiscale belgiene)?

Multumesc anticipat pentru raspuns,
Cel mai recent răspuns: DanGabriel13 , utilizator 16:13, 28 Iunie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru impozitare, suma primita trebuie declarata de mama dvs. la ANAF ca venit.
ANAF emite o decizie de impunere anuala. Veniturile se impoziteaza incepand cu 2018 cu 10 %.
Puteti solicita o adeverinta de la ANAF daca colecteaza impozitul respectiv.
Multumesc dle. Popa.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozitare renta viagera (din marea britanie) in romania shebarebecca shebarebecca Sotul meu este cetatean britanic si poseda un certificat de inregistrare romanesc care ii atesta un drept de rezidenta in Romania, fiind casatorit cu un ... (vezi toată discuția)
Contract furnizor extern pj nerezidenta mmanu mmanu buna ziua incerc sa ma lamuresc cum sa procedez corect si legal situatia sta in felul urmator : - am incheiat un contract de servicii cu un furnizor extern, ... (vezi toată discuția)
Banii primiti prin cont bancar de la copil din belgia care nu ... Iulie736 Iulie736 Banii primiti prin cont bancar de la copil din Belgia care nu au fost impozitati acolo, unde trebuie declarati si se plateste impozit daca persoana este ... (vezi toată discuția)