Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale impozit venit pensionar
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

impozit venit pensionar

Buna ziua,
Mama mea (cetatean roman, pensionara) primeste o anumita suma de bani de la mine (cetatean roman, rezident fiscal in Belgia).

Care este impozitul care se aplica pe aceasta suma si cum pot obtine justificarea platii sale (imi este necesara aceasta dovada in fata autoritatilor fiscale belgiene)?

Multumesc anticipat pentru raspuns,
Pentru impozitare, suma primita trebuie declarata de mama dvs. la ANAF ca venit.
ANAF emite o decizie de impunere anuala. Veniturile se impoziteaza incepand cu 2018 cu 10 %.
Puteti solicita o adeverinta de la ANAF daca colecteaza impozitul respectiv.
Multumesc dle. Popa.