Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Doresc modificare nume ong și să mai adaug căteva ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Doresc modificare nume ong și să mai adaug căteva activități

bună ziua, am o întrebare : dacă doresc să modific numele unui ong și să mai adaug căteva activități la cap. Scopul Asociației, este nevoie de autentificare la Notar sau se poate depune direct p.v al AGA și noul statut în forma modificată. multumesc
george-neagu, moderator
Este necesara dovada disponibilitatii denumirii in termen de valabilitate la data solutionarii cererii.

Pentru modificarile solicitate de dv o sa aveti nevoie de urmatoarele documente:
- CERERE către instanta motivată în fapt şi în drept, care să cuprindă numărul de înregistrare al asociaţiei în Registrul Asociaţiilor şi Fundaţiilor;
- TAXA JUDICIARĂ DE TIMBRU - 100 lei.
- PROCES VERBAL AL ADUNĂRII GENERALE conţinând semnăturile membrilor participanţi – 1 original;
În procesul verbal se va menţiona şi numărul total de membri ai asociaţiei la data întrunirii adunării generale.
-HOTARARE Adunăre Generala/Consiliu Director – nu este obligatorie întocmirea
acesteia în formă autentică sau atestată de avocat
- ACT ADIŢIONAL la actul constitutiv sau la statut, după caz, atestat de avocat sau autentificat de notar - 2 ex. originale;
- ÎNCHEIERE JUDECĂTOREASCĂ DE ÎNFIINŢARE a asociaţie şi, dacă este cazul, ÎNCHEIERI JUDECĂTOREŞTI DE MODIFICARE A ACTELOR CONSTITUTIVE – 1 copie;
- ACTUL CONSTITUTIV ŞI STATUTUL ÎN FORMA ANTERIOARĂ MODIFICĂRII – 1 copie;
- CERTIFICAT DE ÎNSCRIERE în Registrul Asociaţiilor şi Fundaţiilor - in Original care va fi inlocuit sau completat dupa schimbarea denumirii cu noua denumire
- Dovada disponibilităţii noii denumiri
ContSters82289, utilizator
Este vorba de o modificare de acte constitutive care contine si modificarea denumirii. Procedura este destul de asemanatoare cu cea de infiintare. Trebuie o cerere catre Judecatorie pe modelul prevazut de OMJ 954 / 2000 pentru cazul modificarii actelor constitutive, anexati dovada platii taxei de timbru de 100 lei, extras de PV de sedinta AG care contine si hotararea de modificare de denumire si de alte clauze din Statut... si cel mai simplu e sa anexati direct forma actualizata de Statut si de Act Constitutiv, nu act aditional la Statut.... fiind vorba de modificare si de denumire, trebuie obtinuta prealabil si depusa la dosar in orginal dovada disponbilitatii denumirii, emisa de Ministerul Justitiei (analog cum ati obtinut la infiintare) si veti depune la dosar in original la Judecatorie si certificatul de inscriere, ca sa vi-l preschimbe cu unul nou ce contine si denumirea actualizata. Cum spuneam, procedura e foarte asemanatoare cu cea de la infiintare, deci va trebuie in forma atestata avocatial extrasul de PV de sedinta AG si forma actualizata de Statut si Act Constitutiv, cel mai bine toate in trei exemplare originale... Extrasul de PV nu trebuie semnat de toti participantii ci doar de persoanele care prevede Statutul sau Regulamentul intern al asociatiei ca trebuei sa semneze, sau decide AG sa semneze.... de regula reprezentantul legal (de ex. presedintele in functie). Multe judecatorii cer, desi legea nu prevede, si sa le pui in dosar copii simple dupa forma initiala / cea mai recenta de Statut. Act Constitutiv si hotarare judecatoreasca de acordare a personalitatii juridice si / sau de incuviintare a precedentelor modificari de acte constitutive, dincomoditate sa nu mai caute ei fizic dosarele mai vechi, desi conform legii noul dosar se conexeaza de drept cu cel initial de acordare a personalitatii juridice si cu toate cele de modificari ulterioare a actelor constitutive. Exista si judecatorii care cer mai multe sau alte acte sau in alta forma - din pacate nu exista practica unitara in domeniu, deci nu pot baga mana in foc ca si Judecatoria de care apartine asociatia ale carei acte constitutive vreti sa le modificati va fi multumita cu actele mentionate mai sus, ca nu stiu despre ce Judecatorie e vorba si probabil nici nu am lucrat recent cu aceasta pe teme de acte constitutive ONG... Uneori unele judecatorii isi schimba practica si de mai multe ori pe an... PS Nu uitati dupa modificarea actelor constitutive incluziand modificare de denumire sa declarati modificarile la ANAF prin formularul 010 si sa dati sa va anuleze certificatul de inregistrare fiscala vechi sa va elibereze duplicat coresponzator noii denumiri....