Forum Discuţii juridice Traduceri Clarificarea traducerii legalizate
Discuție deschisă în Traduceri

Clarificarea traducerii legalizate

Buna seara,
Mi s-au cerut la admitere la faculate diplomele de liceu obtinute in strainatate copii legalizate ale actelor in limba oficiala a tarii in care au fost emise si traducerile lor legalizate in limba romana.Nu ar trebui sa fie suficiente traducerile legalizate,adica sa anuleze necesitatea acelor copii legalizate ale originalelor?Se pot obtine in Romania aceste copii legalizate daca sunt in engleza si araba?Multumesc anticipat pentru raspuns
Copiile legalizate, traduse sau nu, se păstrează de către instituție, originalele vi se vor înapoia, probabil. Există traducători de arabă și englezâ destui. Autorizați
Nici un notar din Romania nu va emite copii legalizate dupa acte intr-o limba straina... Deci iti ramane varianta la consulat.... Mai mult, traducerea legalizata are ca parte integranta o copie dupa original, certificat de notar pentru autenticitate. Cei de la facultate fac putin exces... De exemplu, la UBB Cluj traducerea legalizata este suficienta.
nici n-am sustinut asta. nici un notar din Romania nu va face copii legalizate ale unor acte din Rep. Moldova, chiar scrise romaneste. cat despre cutumele universitatilor, este totusi autonomie.
adriandimitriu, utilizator