Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Fără ca eu să fac cerere, angajatorul mi-a ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Fără ca eu să fac cerere, angajatorul mi-a desfăcut CIM ,,de comun acord''. Este legal?

Angajatorul mi-a desfacut CIM fara cerere, semnatura mea si fara sa primesc o dovada scrisa, este legal?
Manuela Rășină, administrator
Nu este legal, puteti sesiza ITMul.
Pentru incetari de c.i.m. considerate nelegale, ITM-ul nu are competenta in astfel de situatii.

Promovati o actiune in instanta pentru anularea deciziei de incetare a c.i.m.

Va aflati in perioada de proba?
Nu, am aproape 2 ani.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Daca nu aveti dovada scrisa , de unde stiti ca v-a desfacut contractul? Daca este asa, actiune in instanta in care cereti proba cu inscrisuri, respectiv cererea semnata de dumneavoastra. Actiunea reprezentand litigii de munca nu are taxa de timbru. Parerea mea e ca va puteti reprezenta si singura fara sa mai fie nevoie si de bani pentru avocat. Cel putin noi asa am patit, am platit avocat degeaba. Succes!
ELLACAL, utilizator