avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Fără ca eu să fac cerere, angajatorul mi-a ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Fără ca eu să fac cerere, angajatorul mi-a desfăcut CIM ,,de comun acord''. Este legal?

Angajatorul mi-a desfacut CIM fara cerere, semnatura mea si fara sa primesc o dovada scrisa, este legal?
Ultima modificare: Luni, 2 Iulie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:45, 3 Iulie 2018
Nu este legal, puteti sesiza ITMul.
Pentru incetari de c.i.m. considerate nelegale, ITM-ul nu are competenta in astfel de situatii.

Promovati o actiune in instanta pentru anularea deciziei de incetare a c.i.m.

Va aflati in perioada de proba?
Nu, am aproape 2 ani.
Ultima modificare: Duminică, 1 Iulie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic
Daca nu aveti dovada scrisa , de unde stiti ca v-a desfacut contractul? Daca este asa, actiune in instanta in care cereti proba cu inscrisuri, respectiv cererea semnata de dumneavoastra. Actiunea reprezentand litigii de munca nu are taxa de timbru. Parerea mea e ca va puteti reprezenta si singura fara sa mai fie nevoie si de bani pentru avocat. Cel putin noi asa am patit, am platit avocat degeaba. Succes!
Ultima modificare: Luni, 2 Iulie 2018
ELLACAL, utilizator

Alte discuții în legătură

Am fost sunat azi de către angajator să-mi trăsmită că de ... MariusNofrei MariusNofrei Am fost sunat azi de către angajator să-mi trăsmită că de mâine nu mai are nevoie de mine. Este posibil așa ceva fără preaviz ? (vezi toată discuția)
Buna ziua! unde pot face plangere sau ce organe abilitate trebuie ... Mire P Mire P Buna ziua! Unde pot face plangere sau ce organe abilitate trebuie sa anunt pentru nerespectarea contractului de munca? Baiatul meu este angajat la o ... (vezi toată discuția)
Am fost angajat la o instituție de învățământ în urma ... Lăpușteanu Lăpușteanu Am fost angajat la o instituție de învățământ în urma unui concurs. M au concediat tele fonic , fără sa mi dea un contract legal,după 40 zile. Este ... (vezi toată discuția)